Stavební produkce sice loni nepatrně vzrostla, ale bytů se stavělo méně

Názor
České stavebnictví loni díky dobrému začátku roku nepatrně vzrostlo, stavební produkce se v loňském roce podle aktuálních dat České statistického úřadu (ČSÚ) meziročně zvýšila o 1,9 procenta.
Stavební produkce sice loni nepatrně vzrostla, ale bytů se stavělo méně. Ilustrační foto: FAEI.cz

V posledních měsících loňského roku ale stavebnictví spíše klesalo. Příliš se nedařilo ani bytové výstavbě, bytů se loni začalo stavět méně než o rok dříve. Stavebnictví výrazně limitovalo pokračující zdražování stavebních prací a materiálů, kvůli kterému mnoho investorů raději své stavby odložilo.

Některé projekty se totiž dostaly za hranici rentability, a pokud by byly realizovány, investoři by na nich prodělali. Velké stavební firmy dokonce odstupovaly od vysoutěžených zakázek, protože jim vyšlo levněji zaplatit smluvní pokutu, než stavět s výraznou ztrátou.

Problémy se týkají i bytové výstavby, například nové byty v Praze podle statistik Ekospolu loni zdražily o 14,5 procenta.

PSALI JSME:
Bytová výstavba v Praze se loni propadla o téměř 39 procent

Tento cenový nárůst způsobily právě vyšší náklady na výstavbu. Rezidenční trh navíc negativně ovlivnil obrovský propad hypotečního trhu.

Není proto divu, že se loni v hlavním městě začalo stavět o třetinu bytů méně než o rok dříve. ČSÚ eviduje za loňský rok v Praze jen 5 173 zahájených bytů v rámci nové výstavby, což je žalostně málo.

V současné době navíc nejsou signály, že by se mělo něco zásadně změnit. Stavební práce a materiál už sice nezdražují dvouciferným tempem, ale obrat na obzoru žádný není. Dokud však náklady na výstavbu, které jsou nyní enormně vysoké, neklesnou, dostupnost bydlení se bohužel nezlepší.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Závěr loňského roku stavebníkům vyšel, ale ten letošní pro ně bude těžký

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?