Stavební produkce v Česku meziměsíčně klesla již pátý měsíc v řadě

Názor
Po revizích indikátorů v předchozích měsících tuzemská stavební produkce klesla meziměsíčně již pátý měsíc v řadě. Po červnovém meziměsíčním poklesu o 0,3 procenta stavební produkce zpomalila ještě výrazněji a v červenci meziměsíčně klesla o 2,9 procenta. K meziměsíčnímu poklesu došlo v obou kategoriích jak v pozemním stavitelství (-2,15 %), tak v inženýrském stavitelství (-3,21 %).
Stavební produkce v Česku meziměsíčně klesla již pátý měsíc v řadě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozemní stavitelství tak po relativně odolném výkonu v první polovině roku letos poprvé vykazuje meziroční pokles (-2,1 % meziročně), kdežto inženýrské stavitelství (-4,0 % meziročně) pouze navazuje na poměrně slabé výsledky v druhém kvartále letošního roku. Celkově stavební produkce meziročně klesla o 2,7 procenta.

Počet stavebních povolení především vlivem vysoké srovnávací základny z minulého roku byl meziročně nižší o 9,2 procenta, přičemž jejich orientační hodnota klesla o 61 procent, což je dáno stavebním povolením na výstavbu metra D v minulém roce.

Podobně, jako v předchozích měsících, výstavba a dokončení bytových jednotek pokulhává za výrazným výkonem v minulém roce. Počet zahájených bytů meziročně klesl o 28,6 procenta a počet těch dokončených klesl o šest procent.

PSALI JSME:
Stavebnictví zpomaluje a bytová výstavba se propadá

K slabému výsledku stavebnictví po zbytek roku budou nadále přispívat vysoké ceny vstupních materiálů a jejich nedostatek. Slabší poptávka a zmirňující se cenový vývoj rezidenčních nemovitostí by měly doprovázet pokračující slabší stavební produkci.

To se také odráží v ochlazení trhu s hypotečními úvěry vlivem dražšího financování a slabší kupní síly domácností, jejichž průměrná reálná mzda klesla o 9,8 procenta, jak ukázala aktuální data.

Průměrná hypoteční sazba na nových obchodech od začátku roku narostla o více než 1,5 procentního bodu, zatímco průměrné nabídkové sazby na hypotečních úvěrech se již pohybují kolem 6,28 procenta zhruba o dalších 1,6 procentního bodu výše.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypoteční trh dál vadne, stavba bytů taky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Tuzemský vývoz ohrožuje upadající poptávka

Růst hodnoty vývozů dosáhl v srpnu meziročně 10,2 procenta, mírně nad predikcí indexu exportu, která se pohybovala poblíž osmi procent. Nicméně růst nejde čistě na vrub objemu vyvezeného zboží, ale především růstu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Třetina žen odmítá preventivní vyšetření na rakovinu děložního hrdla

Průzkum
Více než třetina českých žen odmítá pravidelné preventivní vyšetření na karcinom děložního hrdla, přestože je v rámci českého zdravotnictví toto snadno dostupné. Jako nejčastější důvody uvádí strach z případné nepříznivé diagnózy anebo to, že nepociťují žádné potíže. Vyplývá to z výzkumu odborníků z Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI), který má redakce …