Stavebnictví loni opticky rostlo, ale jen díky nízké srovnávací základně

Názor
České stavebnictví si může za loňský rok připsat velmi malé plus. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni stavební produkce v meziročním srovnání mírně vzrostla o 1,4 procenta. To na první pohled vypadá povzbudivě, při bližším zkoumání ale pozitivní nálada končí.
Že je situace na bytovém trhu opravdu kritická, dokazuje nabídka dostupných bytů, kterých je nejméně za posledních dvacet let. Ilustrační foto: Central Group

Loňského růstu české stavebnictví dosáhlo jen díky velmi nízké srovnávací základně. Nejde tak o žádný zázračný obrat, ale spíše jen hru čísel. O rok dříve, v roce 2020, totiž stavebnictví meziročně kleslo o 7,7 procenta. Sektor tak stále zůstává výrazně pod úrovní z předcovidového období.

Zajímavé zjištění přináší hlavně statistika bytové výstavby. Podle ČSÚ se loni v rámci celého Česka dokončilo 34 641 nových bytů, což představuje nepatrný meziroční nárůst o 0,7 procenta. Výrazně více se ale začalo stavět. Počet zahájených bytů se v roce 2021 meziročně zvýšil o 28,3 procenta na 45 244 bytů.

PSALI JSME:
Stavební boom v závěru roku

Nečekaná čísla hlásí i samotné hlavní město, v němž se podle statistického úřadu začalo loni v rámci zcela nové výstavby stavět rekordních 8939 nových bytů. To je nejlepší číslo v novodobé historii. Praha se tak v tomto ukazateli opět dostala na první místo mezi kraji.

Ani tohle číslo však nestačí vyrovnat rostoucí deficit z minulých let, kdy se často dokončovalo i o polovinu méně bytů ročně než loni. Podle pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) přitom Praha s ohledem na růst obyvatel a přirozenou obnovu bytového fondu potřebuje až deset tisíc nových bytů ročně.

K tomuto číslu jsme se ale ještě nikdy nepřiblížili. Že je situace na bytovém trhu opravdu kritická, dokazuje nabídka dostupných bytů, kterých je nejméně za posledních dvacet let. Zájemci o nové bydlení si mohou vybírat z méně než tří tisíc nových bytů.

PSALI JSME:
Stavebnictví po obřím propadu roste jen mírně

Problém je hlavně v extrémně pomalém procesu povolování nových staveb, který se zatím nezměnil ani po loňském přijetí nového stavebního zákona. Jeho vliv se totiž ještě nestačil projevit. Developeři jen na území hlavního města připravují stovky projektů s desítkami tisíc nových bytů, protlačit je zdlouhavým povolováním se jim ale stále nedaří.

Přitom jenom rozsáhlá bytová výstavba tisíců bytů může zvrátit trend zdražování nemovitostí a vrátit na trh cenově dostupnější bydlení. Se současným přístupem k nové výstavbě si na to ale bohužel ještě nějaký ten čas počkáme.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V Praze se loni povolilo přes šest tisíc nových bytů, nejvíce v novodobé historii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB