
V Praze se letos během prvních devíti měsíců roku dokončilo celkem 3210 nových bytů v bytových domech. To může vypadat jako slušné číslo, ale v porovnání s loňským rokem je to o rovných pět set bytů méně. Většinou jde přitom o byty v projektech, jejichž stavba začala před více než rokem a půl. Zásadnější pro nejbližší budoucnost bytové výstavby proto bude druhý ukazatel, tedy zahájené byty. Tato statistika je však ještě tristnější a vypovídá o povolovacím procesu vše.
Podle ČSÚ se totiž v září začalo v Praze v bytových domech stavět pouhých 56 nových bytů. První poprázdninový měsíc tak navázal na bídnou statistiku z července, kdy stavební firmy zahájily stavbu rovných 20 bytů. Nebýt srpnových 448 zahájených bytů potácela by se bytová výstavba v metropoli někde na úrovni okresního města.
Tato čísla každý měsíc jasně a objektivně dokládají, jak hluboko klesla bytová výstavba v Praze. Data ČSÚ by si proto mělo každý večer před spaním promítat nové vedení města, které vzejde z ustavujícího zastupitelstva. Teprve pak snad pochopí, že zaseknutá výstavba je opravdu obrovský problém paralyzující celé město. Pro zvýšení dostupnosti bydlení přitom není třeba vymýšlet složité a zdlouhavé koncepce a řešení.
Jediným, co pomůže, je urychlená výstavba nových projektů. Stačí proto odblokovat zamrznutý proces povolování nových staveb a umožnit developerům realizovat jejich projekty. Připraveny jsou desítky tisíc nových bytů, jejich povolování se však bohužel vleče už dlouhé roky a stále nemá konce. Lék na vyšší dostupnost bydlení je přitom jednoduchý: konkurence více velkých projektů se stovkami bytů. Projekty připravené jsou, pojďme na jejich výstavbu.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)