Boom bytové výstavby pokračuje

Názor
Květen byl příznivým měsícem nejenom pro průmysl, ale i pro stavebnictví. Po krátkém mírném útlumu se stavebnictví vrátilo k růstu a jeho produkce se meziročně zvýšila o 3,3 procenta. Dařilo se jak inženýrskému stavitelství, jehož výkon je stále vysoko nad úrovní předcovidového roku 2019, tak pozemní výstavbě.
Od začátku roku se začalo v ČR stavět téměř 20 tisíc bytů, což bylo o 20 procent více, než ve stejném období loňského roku. Ilustrační foto: Trikaya

I v květnu pokračoval boom bytové výstavby, když počet nově zahájených bytů vyskočil o téměř čtvrtinu na více než pět tisíc. Od začátku roku se začalo v ČR stavět téměř 20 tisíc bytů, což bylo o 20 procent více, než ve stejném období loňského roku. Expanzi bytové výstavby letos zažívá Praha, střední Čechy, rovněž jihomoravský a olomoucký kraj.

Pokud se podíváme na roční čísla o bytové výstavbě, staví se rekordní počet nových bytů – více než 48 tisíc. Je to nejvyšší číslo od roku 2006, od kdy jsou k dispozici podrobné měsíční údaje. Je vidět, že boom bytové výstavby projevující se se od začátku loňského roku přišel vlastně se zpožděním, kdy už ceny nemovitostí lámaly rekordy nejenom ve srovnání s naší minulostí, ale i v evropském měřítku.

PSALI JSME:
Stavebnictví zpomalilo růst, meziměsíčně dokonce klesá. Bytů se staví méně

Nouze o nové byty letos na trhu s největší pravděpodobností nebude. Vzhledem k vysokým úrokovým sazbám a rostoucím životním nákladům se bydlení ovšem i tak stane méně dostupným. Na druhou stranu je to příležitost pro investory zaměřit se více na segment nájemního bydlení, který v ČR stále není až tak rozvinutý.

Celkově jsou výsledky stavebnictví pozitivní. Růst výstavby v časech extrémních cen stavebních materiálů, pohonných hmot a energií je pozitivní zprávou. Otázkou ovšem je, jak se bude dařit tomuto odvětví dále. Zda se například podaří renegociovat ceny dříve dojednaných zakázek, aktivizovat peníze z fondů EU apod.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví brzdí pomalejší výstavba infrastruktury

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Češi se bojí utrácet. Ale ne až tak, jak se čekalo

Český statistický úřad v pátek zpřesnil svůj předběžný odhad výkonu české ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí. Ta podle něj meziročně rostla o 1,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně ztratila 0,2 procenta. Jde tedy o …

Tuzemská ekonomika v útlumu

Podle výsledků statistického úřadu zveřejněných v pátek česká ekonomika ve třetím kvartále poklesla o 0,2 procenta, což je lepší výsledek oproti předběžnému odhadu. Asi nepřekvapí další pokles spotřeby domácností, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …