Stavebnictví zpomalilo růst, meziměsíčně dokonce klesá. Bytů se staví méně

Názor
Statistická čísla týkající se českého stavebnictví se mohou na první pohled jevit jako pozitivní. Vždyť stavební produkce roste už dvanáct měsíců v řadě, když si v dubnu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) připsala meziroční nárůst o čtyři procenta. Pokud se ale na celou situaci podíváme pečlivěji, příliš optimismu neuvidíme.
Ukrajina byla hlavním dodavatelem mnoha věcí, které jsou pro stavby nezbytné – například oceli do výztuží. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stavebnictví totiž bylo loni kvůli covidu na hodně nízké úrovni, stále tak doháníme pandemický propad. Navíc meziměsíční srovnání letošního dubna s předchozím březnem ukazuje, že stavební produkce dokonce klesla o 1,9 procenta. Hlavní zpráva by tak neměla znít, že stavebnictví stále roste, ale naopak že začalo klesat. A bude hůř.

Firmy v dubnu začaly stavět méně bytů (meziročně o 0,8 %) a co je ještě podstatnější, stavební úřady vydaly o 9,8 procenta stavebních povolení méně, než loni v dubnu. Nejvíce nových bytů se letos začalo stavět ve Středočeském kraji, kde firmy v rámci zcela nové výstavby zahájily stavbu 2486 bytů.

Následuje hlavní město Praha s 2253 zahájenými byty a třetí Jihomoravský kraj s 1669 zahájenými byty. Naopak nejméně se staví v Karlovarském kraji, kde statistici napočítali jen 228 zahájených bytů.

PSALI JSME:
Pádivá inflace a drahé hypotéky mohou odrazovat od výstavby nových projektů

V dubnu se už pomalu začínaly projevovat negativní dopady války na Ukrajině. Někteří ukrajinští dělníci, na nichž je české stavebnictví dlouhá léta závislé, dostali povolávací rozkaz a odešli bránit svou vlast.

Hlavně větším firmám se je nejprve dařilo nahrazovat, ale nakonec i ony připustily zpoždění některých velkých staveb.

K personálním problémům se začaly přidávat také stále větší potíže s prohlubujícím se nedostatkem stavebního materiálu. Ukrajina totiž byla hlavním dodavatelem mnoha věcí, které jsou pro stavby nezbytné – například oceli do výztuží.

PSALI JSME:
Stavebnictví brzdí pomalejší výstavba infrastruktury

Čím déle od začátku války bude, tím bude situace horší. Vyčerpají se totiž stávající zásoby a je otázkou, co bude pak. Dovážet potřebný materiál z válkou zasažené země ve stejném množství, jako dříve, je nemyslitelné.

Adekvátně nahradit tento výpadek bude velice komplikované. Investoři musí počítat s tím, že ceny stavebních materiálů, které jsou už nyní rekordně vysoké, budou dále zdražovat, což negativně ovlivní plánování a realizaci malých i velkých staveb.

Dá se proto očekávat, že problémy stavebnictví se budou jen prohlubovat.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví čekají těžké časy

Zavřít reklamu ×
  1. Jak bude bytů méně ? Vždyť nynější vláda slibovala 40000 bytů ročně. Dále radši nekomentuji.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.