Stavět za současné přemrštěné ceny nedává smysl

Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví podle dat Českého statistického úřadu zveřejněných ve čtvrtek v říjnu mírně klesly, meziměsíčně o 0,5 procenta, meziročně o 0,7 procenta.
Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví podle dat Českého statistického úřadu zveřejněných ve čtvrtek v říjnu mírně klesly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přesto se ale podle dat ÚRS (dříve označení firmy Ústav racionalizace ve stavebnictví, dnes označení ceníku stavebních prací, pozn. red.) v průměru stále drží o 40 procent výše, než tomu bylo ještě na začátku roku 2021.

A to i v situaci, kdy příliš vysoké ceny stavebnin jsou jedním z hlavních důvodů propadu nové výstavby za poslední rok. Výrobci přitom hlásí plné sklady a kvůli nízkému odbytu už část z nich ohlásila propouštění a uzavírání některých výrobních závodů. Přetrvávající vysoké ceny poptávku ale určitě neposílí. Naopak.

Developeři musí pro udržení alespoň současné snížené úrovně prodejů pracovat s řadou nákladných marketingových bonusů a nemohou si dovolit platit za materiál o 40 procent více než ještě nedávno. Raději tak novou výstavbu odloží.

Stejně tak i individuální stavebníci vyčkávají se stavbou rodinných domů a své připravené projekty nerealizují ani některá města a obce. Stavební firmy proto podle poslední analýzy CEEC Research v příštím roce očekávají výrazný pokles trhu (o 2,7 %) a snížení vytížení svých stavebních kapacit. Stavět za současné přemrštěné ceny zkrátka nedává ekonomický smysl.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 7
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. libor Dlabal

  Od ředitelky bych čekal více soudnosti.
  Nevyplatí se se stavět za přemrštěné ceny stavebních materiálů?
  Jenže ony nejsou přemrštěné.
  Ano jsou vysoké,o něco jistě klesnou ale ne zásadně.
  Jsou reálné v návaznosti na drahých energiích i neustále se zvyšujících mzdách i díky nenasytným odborům,které dohlédnou maximálně deset minut dopředu co se týče dopadů jejich požadavků .
  Nestaví se hlavně proto že jsou nedostupnější hypotéky.,Až se sníží bude se zase prodávat i stavět a to za ceny materiálů podobné těm dnešním.
  Vůbec nevím proč to ta holka takto napsala a to nejsem zástupcem nějaké stavební loby ale spíše jsem na její straně protože jsem 25 let dělal v realitách.

  • Varan

   To co píšete je naprosto zcestné! Nikdo nebude kupovat nemovitosti jenž za nynější ceny jsou za lidský život nesplatitelné!

 2. M_i

  Nenažranost výrobců stavebních materiálů je bezedná a cena vlastního bydlení pro rodinu stoupla cca na 2,5násobek oproti roku 2020.

 3. Jenda Stehlik

  Je to o nastavení trhu . Před pár lety jsem stavěl fošínkovou stavbu na víkendy . Vešel jsem se do 10tis/m2 . Takže stavět jde i levně , ale není zájem . Trh je nastaven pro bohaté , lepší je prodávat ferrari než dáčie . Na tom se lépe rejžuje 🙂
  Elity prostě nechtějí láci , tak jsou nastaveny pravidla tak , aby byla drahota . Pak se samozřejmě o nás postarají jak za feudalismu.

 4. Jiří

  Všimněte si prosím,že výrobci stavebnin raději propustí lidi, než aby zlevnili.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB