Studie zkoumala sedm boosterů proti covidu. Kombinovat vakcíny se vyplatí

Koronavirová epidemie v České republice stále nekončí a podle odborníků nás čeká další podzimní vlna nemoci. Nejlepší ochranou proti onemocnění covid-19 zůstává očkování. Lidé, kteří mají za sebou základní očkování, se nyní mohou nechat naočkovat posilovací dávkou, takzvaným boosterem.
Otálet s posilovací dávkou vakcíny proti covid-19 by rozhodně neměli zejména ti, kdo spadají do rizikových skupin. Tedy například senioři, lidé s cukrovkou, vysokým tlakem, onkologickým onemocněním či s oslabenou imunitou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jakou vhodnou posilovací očkovací dávku proti koronaviru však vybrat? Jak funguje kombinování vakcín? Jak jsou jednotlivé vakcíny účinné? Či jak se od sebe posilovací vakcíny jednotlivých výrobců liší? Právě na to se zaměřila rozsáhlá vědecká studie (v originále zde), jejíž výsledky publikoval prestižní odborný časopis The Lancet.

Studie, které se zúčastnilo přes dva a půl tisíce osob starších 30 let, zkoumala bezpečnost a schopnost tvorby protilátek celkem sedmi světově používaných vakcín proti onemocnění covid-19, které byly dobrovolníkům podány jako posilující dávka po základním očkování vakcínami AstraZeneca a Pfizer/BioNTech.

PSALI JSME:
Posilovací dávka pomáhá proti covidu více, než základní očkování

„Existuje jen málo údajů o srovnatelné bezpečnosti a imunogenitě různých vakcín covid-19 podaných jako třetí (posilovací) dávka. Za účelem získání údajů pro optimalizaci výběru posilovacích vakcín jsme zkoumali reaktogenitu a imunogenitu sedmi různých vakcín covid-19 jako třetí dávky,“ vysvětlují autoři studie, proč se rozhodli navzájem porovnat tolik druhů vakcín.

Vědci zkoumali a měřili zejména hladiny protilátek, neutralizaci viru či buněčnou odpověď v závislosti na tom, jaký typ posilovací vakcíny byl použit. Hladina protilátek ukazuje, kolik protilátek proti S-proteinu koronaviru lidský organismus vytváří. Údaje o neutralizaci viru ukazují, do jaké míry jsou protilátky vytvořené v krvi schopny neutralizovat virus SARS-CoV-2, když se s ním setkají.

PSALI JSME:
EK souhlasí s použitím posilovací vakcíny Moderny proti omikronu

Buněčná odpověď je spolu s tvorbou protilátek součástí imunitní odpovědi organismu na setkání s patogenem. Buněčnou imunitu představují např. B- a T-buňky a jejich odpověď znamená, kolik z nich je specificky zaměřeno na koronavirus.

Výsledky studie jsou jednoznačné – nejlepší ochranu proti koronaviru zajistila kombinace vakcín. Tedy použití posilující dávky jiné vakcíny, než jakou bylo provedeno základní očkování.

„Všechny vakcíny, které posílily imunitu, fungovaly jak u starších, tak i mladších osob. Mezi specifickými posilujícími vakcínami však byly výrazné rozdíly, což odpovídá jiným údajům z nerandomizovaných studií,“ uvádí vědci. Porovnání všech sedmi zkoumaných vakcín, použitých jako posilovací dávka, znázorňuje následující diagram:

Před podzimní vlnou ochrání stovky očkovacích míst a moderní mRNA vakcíny

Účinnost základního očkování proti koronaviru po čase klesá, a proto je doporučeno včasné přeočkování posilovací dávkou, tzv. boostrem. Otálet s posilovací dávkou by rozhodně neměli zejména lidé, kteří spadají do rizikových skupin, tedy například senioři, lidé s cukrovkou, vysokým tlakem, onkologickým onemocněním či s oslabenou imunitou.

Výše citovaná studie porovnávala celkem sedm posilovacích vakcín, používaných v různých státech na celém světě. V České republice jsou k dispozici dvě z nich, které jsou založeny na nejmodernější mRNA technologii. Posilující dávku mRNA vakcíny si lidé mohou vybrat od dvou výrobců – vakcínu Spikevax od společnosti Moderna, případně Comirnaty od společnosti Pfizer/BioNTech.

PSALI JSME:
„Očkování navzdory vysokým protilátkám nedává smysl,“ říká šéfka laboratoře

Nejrychlejším způsobem, jak získat posilovací dávku, je návštěva některého z očkovacích míst. Těch se v České republice nachází téměř 400, a jejich pravidelně aktualizovaný seznam včetně mapy je k dispozici zde.

Zájemci o očkování mají možnost zvolit si, jakou vakcínou se nechají očkovat či přeočkovat. Očkovací centra a lékaři mají zároveň povinnost zodpovědět zájemcům o očkování všechny dotazy, týkající se podávané vakcíny.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Vakcíny proti covid-19 připravuje v Evropě 52 výrobních závodů

Zavřít reklamu ×
  1. Očkovat proti covidu se nechá už málokdo, nikdo nechce zbytečně přijít o zdraví nebo život… ty vakcíny jsou nebezpečné, není to otestovane, a těch kterým poškodili život je hafo

  2. mě by jen tak zajímalo jak dlouho se zkoušela kolik bylo zkušebních vzorků jaké jsou krátkodobé i dlouhodobé vedlejší vlivy jaká věková i pohlavní byla skupina testovaných ……. prostě ty obyčejné věci které mají být u každého léku i u této prý vakcíny

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Víte, kdo je Mar? Když ho vidíte, hrozí vám demence

Prospíme třetinu života. A to je už dost na to, abychom se začali o svůj spánek zajímat. Trable se spánkem má dnes významná část populace. Vědci uvádějí, že nočními můrami trpí pět procent populace. Podle nové …

Deprese často zaútočí o Vánocích

Vánoce jako svátky radosti a veselosti? Ne pro všechny to platí. Podle statistik jsou vánoční a novoroční svátky nejtěžším obdobím roku zejména pro osamělé lidi nebo osoby trpící duševní nepohodou.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB