EK souhlasí s použitím posilovací vakcíny Moderny proti omikronu

Biotechnologická společnost Moderna na začátku září oznámila, že Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vydala souhlas k podmíněnému schválení bivalentní posilovací vakcíny obsahující původní vakcínu Spikevax a vakcínu vůči subvariantě omikron.
EK souhlasí s použitím posilovací vakcíny Moderny proti omikronu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Evropská komise (EK) na základě souhlasného stanoviska evropského Výboru pro humánní léčiva (CHMP) vydá rozhodnutí o podmíněném schválení vakcíny mRNA-1273.214 k použití jako posilovací dávky k aktivnímu očkování vůči onemocnění covid-19 vyvolávanému virem SARS-CoV-2 u osob ve věku od 12 let včetně po absolvování nejméně primárního očkování vůči onemocnění covid-19.

Základem stanoviska CHMP jsou údaje z klinické studie fáze 2/3, ve které mRNA-1273.214 splnila všechny primární cílové parametry včetně superiorní tvorby neutralizujících protilátek vůči omikronu ve srovnání s již podmíněně schválenou posilovací dávkou vakcíny Spikevax (mRNA-1273) 50 mikrogramů u subjektů bez předchozí infekce, uvedla společnost v tiskové zprávě.

PSALI JSME:
Posilovací dávka pomáhá proti covidu více, než základní očkování

Posilovací dávka mRNA-1273.214 – bivalentní vakcíny obsahující původní vakcínu Spikevax a vakcínu vůči subvariantě BA.1 omikronu zvýšila geometrické průměrné titry (GMT) neutralizujících protilátek přibližně na osminásobek výchozích hladin.

Bivalentní vakcína obsahující původní vakcínu Spikevax a vakcínu vůči subvariantě BA.1 omikronu (mRNA-1273.214) navíc zvýšila titry neutralizujících protilátek vůči subvariantám BA.4 a BA.5 omikronu ve srovnání s vakcínou Spikevax (mRNA-1273), a to bez ohledu na předchozí infekci či věk včetně subjektů ve věku od 65 let včetně.

PSALI JSME:
Nová vakcína od Moderny jako hlavní kandidát na podzimní posilovací očkování

Souhlasné stanovisko přichází po nedávném uzavření dohody mezi společností Moderna a Evropskou komisí o převodu nasmlouvaných dávek vakcíny společnosti Moderna vůči onemocnění COVID-19 na bivalentní vakcíny společnosti Moderna vůči omikronu, které budou v případě schválení regulačním orgánem dodány v roce 2022.

Evropská komise se dále zavázala k nákupu dalších 15 milionů dávek posilovacích vakcín vůči omikronu od společnosti Moderna. Společnost Moderna k začátku září získala podmíněné schválení bivalentních posilovacích vakcín vůči omikronu v Austrálii, Velké Británii, Švýcarsku a USA a podala žádosti o schválení u regulačních orgánů na celém světě.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Noční můry či brzké vstávání. Pacienti po covidu mají problémy se spánkem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Kdy musíte platit, platit, platit?

Stačí jeden zlý okamžik. Přehlédnete chodce, v hospodě strčíte do provokatéra, nabourali jste auto se spolujezdcem, nebo se ve vámi vlastněné firmě stane pracovní úraz. A pro vás pravděpodobně začíná povinnost …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB