Sucho nutí chovatele navyšovat porážky dobytka

Názor
Kvůli suchu je stále obtížnější krmit dobytek. Chovatelé proto ve zvýšené míře poráží býky či jalovice a navyšují výrobu hovězího masa. To krátkodobě umožňuje snižovat dovoz hovězího masa ze zahraničí. Z dlouhodobějšího pohledu bude nutné chybějící kusy skotu nahradit nebo lze očekávat, že se dovoz ze zahraničí navýší.
Stavy drůbeže k začátku dubna meziročně klesly na 22 979 400 kusů, což představuje snížení o 2,5 procenta. Foto: Depositphotos.com

Česká republika je nesoběstačná v produkci masa a musí se spoléhat na dovoz masa ze zahraničí. Dochází přitom k paradoxní situaci, kdy české maso vyvážíme do ciziny a místo něj dovážíme maso ze zahraničí. V několika případech se přitom ukázalo, že dovážené maso je zdravotně závadné.

Ve druhém čtvrtletí 2019 bylo na jatkách poraženo 57 800 kusů skotu. V předešlém čtvrtletí bylo poraženo 59 900 kusů skotu. Současné tempo porážek je vyšší než v loňském roce. Chovatelé skotu mají kvůli suchu problémy s nedostatkem krmiva. V důsledku tohoto vývoje se navyšuje zájem o porážky dobytka a roste výroba hovězího masa. Nastalý vývoj umožnil snížit dovoz hovězího masa ve druhém čtvrtletí 2019 o 14 procent. Oproti tomu vývoz hovězího masa ve stejném období vzrostl o 3,7 procenta. Hovězí maso nejčastěji dovážíme z Nizozemska, Německa, Irska a Polska.

PSALI JSME:
Vyvážíme živá zvířata, dovážíme zpracované maso. Letitý neduh českého zemědělství pokračuje

Produkce vepřového masa dosáhla ve druhém čtvrtletí 2019 úrovně 53 607 tun, což představuje meziroční růst o jedno procento. Zvyšování produkce vepřového masa má souvislost s rostoucími cenami jatečních prasat o 6,2 procenta. Vepřové maso je v České republice vyráběno ve vyšší míře než ostatní typy mas. Rostoucí produkce přitom umožnila snížit dovoz vepřového masa o 6,2 procenta, naopak vývoz meziročně vzrostl o 6,4 procenta. Dovážené vepřové maso většinou pochází z Německa a Španělska. Dovozy z Polska byly omezeny.

Stavy drůbeže k začátku dubna meziročně klesly na 22 979 400 kusů, což představuje snížení o 2,5 procenta. Produkce drůbežího masa však vzrostla o 2,8 procenta na 42 534 tun. Česká republika není v produkci drůbežího masa soběstačná. Klesá však dovoz i vývoz drůbežího masa a ve větší míře je spoléháno na domácí produkci. V případě polského drůbežího masa byl zaznamenán pokles spotřebitelského zájmu po objevení závadných dodávek. Dovozy z Polska byly částečně nahrazeny vyššími dovozy z Maďarska a Ukrajiny.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi ztrácí zájem o polské maso. Dovoz však stále pokračuje

Zavřít reklamu ×
  1. ale to je všechno ok 🙂 v zájmu EU – sucho a´t u nás úplne zničí chovy, aspon se bude všechno dovážet, a vedoucí krajiny EU budou zachráneny od krize…ekonomiku jim budou odted tahnout krávy, a ne auta 🙂 kurovec taky ví, co má delat – Čína potrebuje dríví, tak ve jmenu kurovce vykácíme všechno – co v česku stojí 🙂 a postavíme skleníky, jako na vVysočine – namontujeme klimatizaci – a jsme ochraneni pred prírodníma živlama 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.