Svatomartinské víno: Podlehl Vinařský fond komerčním tlakům?

Zapomeňte letos na otvírání moravských mladých vín 11. listopadu přesně v jedenáct hodin. Před čtvrt stoletím vzkříšená tradice mladých vín, navázaná na svátek svatého Martina na bílém koni, v tomto roce dostala vážnou trhlinu. Svatomartinská vína se totiž budou prodávat už o tři dny dříve, takže v obchodech budou už dnes. Vinařský fond tak údajně vyhověl přání vinařů, obchodníků a spotřebitelů.
Mladé víno z roku 1997. Foto: FAEI.cz

„Hlavní oslavy svátku svatého Martina budou ale samozřejmě i nadále probíhat 11. listopadu na desítkách míst celé republiky. Zahájení prodeje už od pátku je tak pouze možností pro obchodníky, z hlediska spotřebitelů a principů obnovené tradice se ale nic nemění,“ vysvětluje hlavní důvod letošní změny Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, jenž ochrannou známku „Svatomartinské“ vlastní a který ji každoročně propůjčuje tuzemským vinařům.

Byl to přitom sám Machovec, kdo se v devadesátých letech – tehdy ještě jako ředitel společnosti Vinium Velké Pavlovice – inspiroval do Česka stále intenzivněji prosakující francouzskou tradicí Beaujolais, a kdo po sklizni v tuzemsku vinařsky legendárním roce 1997 rozhodl o tom, že se vinařství pokusí vyrobit „české Beaujolais“, respektive „mladé víno“ z odrůdy Veltlínské červené rané.

Vinium se tak stalo průkopníkem ve výrobě tzv. mladých vín, podobně jako Vinné sklepy Valtice s vínem „Moravíno nouveau“, kopírující názvem francouzské Beaujolais nouveau. První oficiální svatomartinská vína se na tuzemském trhu objevila až v roce 2005.

PSALI JSME:
Vláda vytváří nebezpečný dojem, že existuje „měkký alkohol“, který není tak nebezpečný

Letos tedy vypuknou ochutnávky milovníků tuzemského vína už dnes, v pátek 8. listopadu. A pokud Vinařský fond znovu podlehne obchodníkům a producentům tuzemských mladých vín, tak v příštím roce se prodej posune ještě dále od „Martina“.

„Tento krok v našem vinařství velmi vítáme, určitě jej považujeme za pozitivní a věřím, že tomu bude tak i v příštím roce a že Svatomartinská vína půjdou do prodeje již v pátek 6. listopadu,“ nechal se například slyšet David Šťastný z Vinných sklepů Valtice v kontextu s letošním posunutím svátku.

Mimochodem. Šestý listopad je dnem, kdy bylo historicky uvedeno na trh italské „Novello“, které je podobné staršímu francouzskému bratranci. Už roky je ale na italském trhu dostupné od 30. října. A francouzské „Beaujolais nouveau“ se původně – od roku 1951 – smělo prodávat od 15. listopadu. Ale protože se pevné datum z hlediska prodeje neprokázalo jako praktické, vytvořili si Francouzi nový „posuvný svátek“ připadající na třetí čtvrtek v listopadu.

Třeba se tak u nás dočkáme pohyblivého svátku, „pátku před Martinem“.

PSALI JSME:
Dobré víno nepoznáte podle ceny ani „medailemi“ vylepenými na láhvi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Kolik stojí jídlo, které Češi vyhodí?

Češi v přepočtu na obyvatele ročně vyhodí 57,1 kilogramu jídla. Takový je závěr loňské studie vědců z Univerzity Karlovy. V době letošní očekávané rapidní inflace v oblasti potravin, až desetiprocentní, rekordní …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.