Své účty za elektřinu či vodu Češi platí skoro nejspolehlivěji v EU

Češi platí své účty za energie stále spolehlivěji. Pouze 2,1 % tuzemských domácností v roce 2018 uváděla, že mají obtíže se včasnou platbou účtu za teplo, elektřinu, plyn či vodné a stočné. To je druhý nejnižší podíl v celé EU. Lépe jsou na tom už jen nizozemské domácnosti. Vyplývá to z aktuálních dat Eurostatu.
Své účty za elektřinu či vodu Češi platí skoro nejspolehlivěji v EU. Ilustrační foto: Depositphotos.com

České domácnosti vykazují lepší platební morálku, resp. naráží na méně finančních obtíží při vyrovnávání účtu za energie, než domácnosti švédské, rakouské, německé, lucemburské nebo dánské. Za zemí bývalého východního bloku české domácnosti vykazují suverénně nejlepší platební morálku.

Druzí jsou totiž s velkým odstupem Poláci. Ti už ovšem vykazují třikrát horší morálku v platbě za energie, jelikož podíl tamních domácností, které neplní své platební povinnosti včas, představuje 6,3 %. Na Slovensku jde o 7,9 procenta, a v Maďarsku dokonce o více než jedenáct procent. Nejhůře je na tom v EU Bulharsko a Řecko, kde podíl problémových domácnosti přesahuje 30, resp. 35 procent.

Mezinárodně srovnatelná data Eurostatu vykreslují Čechy jako mimořádně spolehlivé plátce svých dluhů. Pozitivní je přitom také to, že podíl domácnosti se špatnou platební morálkou, resp. finančními těžkostmi při plnění závazků, v Česku od roku 2014 prakticky soustavně klesá. Předchozí nárůst, tj. nárůst před rokem 2014, způsobený dopady světové finanční krize a růstem nezaměstnanosti, byl ovšem celkem mírný.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Energetická chudoba ohrožuje pětinu českých domácností

×
  1. A proč bo by za stokorun dluhu zaplatili exekutorům třeba v Brně možná domem v kterém bydlí ne ???Cha Cha

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Koronaviroví šmejdi si nedají pokoj

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) má v posledních týdnech napilno. Řada prodejců potravinových doplňků totiž vycítila kvůli náladám ve společnosti příležitost, a tak zhusta – a především na internetu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru