Světové ceny kávy klesají, vašeho šálku se to však netýká

Názor
Když se zamyslíme nad horkými nápoji, káva patří k celosvětově nejkonzumovanějším nápojům – na osobu připadá zhruba 42,6 litru ročně. Čaj je sice také konzumován ve vysokých kvantitách (85 litrů v nápojových ekvivalentech na osobu za rok, pozn. aut.), ale z hlediska hodnoty je káva mnohem větší, protože na litr nápoje se spotřebuje více kávového prášku než čaje.
Káva patří k celosvětově nejkonzumovanějším nápojům – na osobu připadá zhruba 42,6 litru ročně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny kávy v Rumunsku v uplynulém roce vzrostly o 19 procent, ačkoli na mezinárodních trzích jsme zaznamenali pokles o přibližně 25 procent z 228 dolarů v březnu 2022 na přibližně 170 dolarů na konci března 2023.

Na světových komoditních trzích začala cena „C“ – celosvětové měřítko pro cenu zrn arabiky – po neustálém růstu během pandemie klesat z vysokých 260 dolarů v únoru 2022 a v současnosti se obchoduje kolem 193 dolarů za libru, což je stále historicky vysoká úroveň kvůli obavám ze zatím omezené nabídky.

Společnosti Goldman Sachs, Rabobank a Fitch předpověděly, že cena kávy „C“ bude po prudkém poklesu v říjnu loňského roku letos nadále klesat. Tento pokles se však nemusí projevit na vašem šálku kávy.

PSALI JSME:
Už jste dnes měli svůj šálek kávy?

Zrnková káva tvoří jen zlomek ceny kávy pro konečného spotřebitele, protože tlak na náklady vyvolávají také ceny energií a práce. To je jen další faktor, který v současné krizi životních nákladů stlačuje spotřebitelské výdaje.

Akutní je tento problém v Evropské unii, jejíž spotřebitelé vypijí celosvětově nejvíce kávy a popíjejí přibližně třetinu celosvětové produkce. Růst poptávky po kvalitnějších kávových zrnech – arabice – rovněž tlačí na růst cen; zatímco celková globální poptávka po kávě celosvětově klesla, poptávka po speciální kávě roste.

V Rumunsku se spotřeba kávy na obyvatele odhaduje na přibližně 95 dolarů ročně, což je mnohem méně než spotřeba Němců (285 dolarů) a Italů (222 dolarů). Německo je největším dovozcem zelených kávových zrn v Evropě a představuje 34 procent veškerého evropského dovozu kávy pocházejícího přímo z producentských zemí.

PSALI JSME:
Češi ročně vypijí kávu za téměř sedm miliard korun. Zajímá je kvalita

Největším dodavatelem zelené kávy do Německa je s 39 procenty celkového přímého dovozu Brazílie, následovaná Vietnamem a Hondurasem.

Masový rozvoj současného evropského trhu s kávou se od 60. let 20. století odvíjel v několika vlnách. První vlnou byla popularizace konzumace kávy, po níž následoval posun ke kvalitnější kávě a rozvoj kavárenských podniků včetně velkých řetězců, jako je Starbucks. Třetí vlna začala v polovině 20. století a vyznačovala se rostoucí poptávkou po vysoce kvalitní kávě.

Východoevropští spotřebitelé si v posledních letech oblíbili kvalitní kávu. Ačkoli spotřeba kávy je stále výrazně nižší než v západní Evropě, počet specializovaných kaváren v Polsku, České republice a Rumunsku rychle roste. Celosvětově se očekává, že trh se speciální kávou vzroste z 53,67 miliardy dolarů v roce 2021 na 152,69 miliardy dolarů v roce 2030.

Autor je analytik společnosti eToro pro Rumunsko
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Káva zůstává nejdražší za posledních 11 let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.