
Cílem průzkumu, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici, bylo zjistit, jaké překážky brání Čechům v prodeji jejich vysloužilých mobilů. Ukázalo se například, že zhruba třetina lidí nemá zájem o prodej své staré elektroniky. Více než polovina Čechů (64 %) si zase svůj telefon pro jistotu nechává, ačkoliv více než čtvrtina z nich potvrzuje, že toto zařízení od té doby nevyužili.
Swappie působí v České republice od srpna 2021 a během jednoho roku se stal dominantním prodejcem repasovaných iPhonů na trhu. Leaderem je i na většině zastoupených evropských trhů, díky čemuž se mu podařilo prodat už jeden milion repasovaných telefonů a podle Financial Times se stal nejrychleji rostoucím evropským start-upem roku 2022.
Raději známým, než přes internet
Ačkoliv například pravidelný úklid šatníku berou mnozí jako samozřejmost, pokud jde o elektroniku, Češi jsou nesmírně konzervativní. Svůj chytrý telefon někdy prodalo jen 17 procent Čechů – i přesto, že svůj starý telefon nepoužívají.

Psali jsme
Česko je především montovna. Zaměstnanec u pásu nebo na stavbě iPhone k práci nepotřebuje
Na 27 procent dotázaných by svůj telefon neprodalo, ani kdyby už nefungoval tak, jak má. Přitom takové přístroje ještě mohou přinést finanční profit pro původního majitele, a uživatelský pro toho, kdo si repasovaný telefon koupí.
Překážkou se ukazuje například místo prodeje: Jen 13 procent Čechů by ho prodalo přes internetový obchod, o něco lépe dopadly tradiční kamenné obchody. Nejvíce otevření jsou Češi prodeji z ruky do ruky – na 39 procent dotázaných by mobil klidně nabídlo někomu z rodiny nebo přátel.
„Ukazuje se, že prodej telefonu je rozhodnutí, které je ovlivněno emocemi, a tak není jednoduché postoj spotřebitelů měnit. Je proto nutné šířit povědomí a přibližovat jim cesty k tomu, aby si nejen uvolnili místo v šuplíku, ale také udělali něco dobrého pro naši planetu,“ poznamenal Janne Korpela, Head of Region společnosti Swappie.
Prodej telefonu totiž podle jeho názoru dává zařízení druhý život – a pokud to není možné, umožňuje alespoň recyklaci materiálů a zabraňuje jejich plýtvání při výrobě nových kusů.
Ochrana životního prostředí
Právě repasování snižuje zátěž životního prostředí, protože 85 až 95 procent ekologických dopadů vznikne při výrobě, přepravě a prvního roku používání smartphonů. Mobilní telefony například využívají některé vzácné kovy včetně zlata, které se musí vytěžit.
Z nejnovějších dat vyplývá, že trh s použitými a repasovanými chytrými telefony poroste v letech 2022 až 2027 každý rok o více než deset procent, tento trend se očekává také na českém trhu.
„Naším cílem je, aby se prodej i nákup repasovaných smartphonů stal v Česku běžnou záležitostí, tak jako je tomu třeba na trhu s ojetými automobily,“ uvedl Korpela. Dodal, že společenským trendem je právě větší důraz na udržitelné hospodaření.
Mobilní závislost
Většina Čechů se nejen nechce vzdát svých vysloužilých přístrojů, nepředstavitelná je pro ně i představa, že by mobil vůbec neměli. Dokonce se u nich může vytvořit nebezpečná závislost.
Podle odborných odhadů hrozí v Česku závislost na mobilních telefonech, sociálních sítích nebo on-line hrách 445 tisícům lidí. Vyplývá to z letošní zprávy o digitálních závislostech, kterou v červenci schválila vládní rada pro koordinaci politiky v oblasti závislostí.
„Nadužívání internetu a digitálních technologií se týká poměrně velké části populace a je příčinou řady zdravotních poruch a negativních dopadů na jednotlivce i jeho okolí,“ uvedli autoři zprávy. Nadměrné používání internetu a digitálních technologií se podle nich týká až čtvrtiny dospívajících. Například internet v mobilu používá více než 80 procent lidí.
Podle expertů narušuje tento typ závislosti denní rytmus, lidé trpí nedostatkem spánku a hůř se orientují v čase. Projevuje se to únavou, nesoustředěností, bolestí hlavy, očí nebo zad.