Potvrzeno. Ekonomika loni klesla, letos analytici očekávají obrat

Dlouhodobé odhady analytiků o nedobré kondici tuzemské ekonomiky v uplynulém roce potvrdila předběžná čísla, která redakci FAEI.cz poskytl Český statistický úřad (ČSÚ). Ekonomika loni klesla o 0,4 procenta poté, co v roce 2022 vzrostla o 2,4 procenta. Letos lze podle ekonomů očekávat obrat k lepšímu.
Česká ekonomika se nejspíš odrazila ode dna, ale na předcovidovou úroveň se patrně ještě nevrátí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Náznak zlepšení signalizovalo už poslední čtvrtletí, kdy se hrubý domácí produkt (HDP) mezikvartálně zvýšil o 0,2 procenta, byť meziročně poklesl o 0,2 procenta. „Předpokládáme, že růst ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí podpořila vyšší spotřeba domácností,“ uvedl pro FAEI.cz Martin Gürtler z Komerční banky.

Připomněl, že právě spotřeba po dlouhou dobu klesala, když následovala strmý propad reálných mezd, a tedy i kupní síly domácností. Oproti předpandemickému období byly reálné útraty domácností ve třetím čtvrtletí 2023 nižší o devět procent.

„Oživení spotřebitelské poptávky na konci roku 2023 s předstihem indikovaly lepšící se měsíční statistiky tržeb z oblasti maloobchodu a služeb, stejně tak i vyšší výběr daně z přidané hodnoty,“ sdělil Gürtler. K vyšším útratám by měl podle něho pomoci obnovený růst reálných mezd a vysoká úroveň úspor domácností.

PSALI JSME:
Rok 2023 byl špatný. Statistici potvrdili recesi. Letošek bude lepší

„Kladný příspěvek k mezičtvrtletní dynamice HDP ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku očekáváme rovněž od fixních investic a čistého vývozu. Přispět by v tomto ohledu mělo oživení průmyslové produkce, když problémy s dodávkami výrobních dílů, které ve třetím čtvrtletí sužovaly tuzemské automobilky, během toho čtvrtého odezněly,“ poznamenal Martin Gürtler.

Naopak brzdou hospodářského vývoje zřejmě zůstal záporný příspěvek změny stavu zásob, tedy vyskladňování dříve rozpracované produkce a celkově nižší poptávka po zboží.

„Podle naší prognózy letos tuzemská ekonomika vzroste o stále skromných 0,8 procenta, zatímco v příštím roce její růst zrychlí na 2,2 procenta. Oživit by v roce 2024 měla hlavně již výše zmíněná domácí poptávka, když očekáváme růst jak v případě spotřeby domácností, tak i fixních investic,“ sdělil Gürtler.

Podle jeho výhledu bude výkon průmyslu naopak růst ekonomiky brzdit. „Po loňském poklesu letos očekáváme zhruba stagnaci průmyslové produkce. Vliv na to bude mít i nadále slabá zahraniční poptávka,“ konstatoval Martin Gürtler z Komerční banky.

PSALI JSME:
No nového roku vstoupila tuzemská ekonomika s obavami

Odraz ode dna?

Jako možný odraz ode dna hodnotí aktuální data Českého statistického úřadu Martin Kron, analytik Raiffeisenbank.

Mezičtvrtletní růst byl podle něho podpořen zahraniční poptávkou, což je pozitivní signál pro budoucí výkon české ekonomiky – přestože ekonomika Německa i celé eurozóny, kam směřuje většina českého exportu, není v dobré kondici a balancuje na hraně recese. Nebýt ale zahraničního obchodu, mohla česká ekonomika loni dopadnout ještě hůř.

„I přes slabý ekonomický výkon v Evropě zahraniční poptávka uchránila českou ekonomiku ještě od horšího výsledku. V letošním roce se tak dá očekávat, že i přes pouze nižší oživení ekonomik v Evropě obchod se zahraničím bude táhnout tuzemské hospodářství vzhůru,“ uvedl pro FAEI.cz Martin Kron.

Dodal, že úvodní odhad růstu české ekonomiky v posledním čtvrtletí roku 2023 je pomyslným světlem lepších zítřků. „Zdá se, že české domácnosti začínají pomalu věřit, že éra skokového zdražování je u konce. Opatrnostní motiv sice zcela nepomine, ale apetit českých domácností ke spotřebě by měl nabírat postupně na síle,“ odhadl Kron.

PSALI JSME:
Mírný optimismus firem z konce roku je pryč

Dodal, že v letošním roce se očekává mírné oživení v eurozóně, což pomůže i českému exportu. „To jsou dva hlavní faktory, které by měly podpořit růst, ač ne nijak závratný, české ekonomiky,“ konstatoval Martin Kron z Raiffeisenbank.

Klíčová spotřeba domácností

Že bude letos výrazným tahounem obnoveného růstu české ekonomiky spotřeba domácností, se domnívá rovněž Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

„Důležitý pro letošní výsledek HDP bude vývoj inflace a její dopad na reálné příjmy domácností, brzdu pro české exportéry může představovat případný slabší než momentálně očekávaný růst německé ekonomiky,“ sdělil FAEI.cz Jáč, jehož odhad růstu HDP činí 1,4 procenta.

Podle Jáče rovněž nic nestojí v cestě tomu, aby Česká národní banka (ČNB) pokračovala v postupném snižování úroků poté, co v prosinci snížila svou repo sazbu o čtvrt procentního bodu na aktuální úroveň 6,75 procenta. „Příští měnové zasedání ČNB se koná 8. února a očekávám, že centrální banka své úroky sníží opět o čtvrt procentního bodu, repo sazbu na úroveň 6,50 procenta,“ řekl Jáč.

PSALI JSME:
Inflace je sice zkrocena, ale ČNB se přesto musí mít na pozoru

Loňský propad tuzemské ekonomiky byl teprve šestý v celé novodobé historii země od roku 1993. Redakci FAEI.cz na to upozornil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. „Naposledy se česká ekonomika propadla v roce 2020, a to kvůli covidové pandemii a souvisejícím restrikcím a omezením mezinárodního obchodu,“ uvedl Kovanda.

V letošním roce by se podle něj tuzemská ekonomika měla definitivně vymanit ze spotřebitelské recese. „A to zejména díky výraznému poklesu inflace a souvisejícímu růstu reálných mezd, prvnímu za dva roky. Podstatnou část z tohoto vzestupu reálných výdělků ovšem zase vezmou dopady konsolidačního balíčku v podobě vyšších daní a odvodů,“ řekl Lukáš Kovanda.

Dodal, že tuzemská ekonomika by tak měla sice růst, ale poměrně slabě, o 1,1 procenta. „Při zhmotnění některého z číhajících rizik, zejména geopolitických, se ovšem poměrně snadno může její výkon ´zhoupnout´ dokonce opět do záporného pásma,“ upozornil Kovanda.

Ekonomika zůstává pozadu

Podle Petra Kymličky, partnera poradenské skupiny Moore Czech Republic, očekává růst české ekonomiky v letošním roce i ministerstvo financí. Podle jeho lednové prognózy by měl HDP letos růst o 1,2 procenta.

PSALI JSME:
Spotřeba domácností naznačuje lepší zítřky

„Ani to však nebude stačit, aby se výkonnost českého hospodářství dostala na předcovidovou úroveň. V očekáváních musíme být velmi střízliví a přehnaný optimismus není na místě. Ostatně i samotné ministerstvo zhoršilo lednový odhad růstu oproti listopadové prognóze, v níž předpokládalo letošní zvýšení HDP o 1,9 procenta,“ uvedl pro FAEI.cz Kymlička.

Vedle globální situace, kdy světový obchod ohrožuje několik válečných konfliktů, je pro českou proexportně orientovanou ekonomiku klíčové i nastartování německé ekonomiky. Německý HDP se však v loňském roce propadl o 0,3 procenta, a výkon německé ekonomiky tak byl jen o 0,7 procenta vyšší než v roce 2019.

„Pro české hospodářství je proto rozhodující domácí poptávka. Rychlejší pokles inflace a růst reálných příjmů by tento vliv mohl posílit,“ konstatoval Petr Kymlička ze skupiny Moore Czech Republic.

PSALI JSME:
Česká ekonomika je stále jako „cedník“. Vytvořené bohatství masivně mizí do zahraničí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý březen v českém průmyslu

Březnové výsledky českého průmyslu jsou jednoznačně slabé, ale vlastně ne překvapivé. O špatné kondici našeho největšího odvětví už řadu měsíců napovídaly indexy nákupních manažerů i ukazatele důvěry. Základní …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB