Tady je Masarykovo: Z vyhlídky na Pražském hradě se za prezidenta Zemana nepodíváte

Téma týdne
Dostali jste někdy od někoho vyhlídku? Tedy ne na světlé zítřky, ale do kraje? Vy nejspíš ani jednu, prezident T. G. Masaryk hned několik. Nejznámější je určitě ta na Pražském hradě. Vznikla v letech 1922-24 podle návrhu slovinského architekta Josipa Plečnika na svahu nad Horním Jelením příkopem, poblíž prezidentské vily.
Vyhlídka byla do roku 1989 veřejnosti nepřístupná a chátrala. Reprofoto: tvarchitect.com

Pod ní Plečnik vytvořil terasovou vinici, která směřuje ke staleté lípě, pod níž Masaryk rád sedával. Z vyhlídky je pak z nezvyklého úhlu krásně vidět areál Pražského hradu.

Vyhlídka byla do roku 1989 veřejnosti nepřístupná a chátrala. V polovině devadesátých let minulého století prošla kompletní rekonstrukcí a po mnoho turistických sezón fascinovala tisíce návštěvníků Hradu spolu s dalšími místy dříve zadrátovanými „ostnáčem“.

Vy ale máte opět smůlu.

PSALI JSME:
Tady je Masarykovo: Vyhlídka, kde prezident byl i nebyl

Prezident Václav Havel v dolní části Jeleního příkopu nechal zbudovat pochozí lávky, mezi dolní a horní částí příkopu probourat tunel. Václav Klaus přidal iniciativu, díky níž vznikly lávky i v horní části příkopu a od té doby bylo možné příkopem projít od ulice U Brusnice až ke Klárovu. Havel v příkopu nechal opravit také Masarykovu vyhlídku, za Klause k ní byla zbudována přístupová cesta.

Prezident horních deeti milionů, Miloš Zeman, přišel také se svou trochou do mlýna. V roce 2017 nechal Jelení příkop zavřít pod záminkou havárie kanalizace. Její trvání je (čistě shodou okolností) naplánováno do roku 2022, tedy do konce jeho druhého prezidentského období.

Zítra se společně podíváme na pražský Strahov a největší stadion světa: Samozřejmě Masarykův

PSALI JSME:
Tady je Masarykovo: Ze semilské vyhlídky už Krkonoše neuvidíte

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Kupujete zájezd k moři? Neradujte se předčasně!

Konečně můžeme k moři! Naše velké těšení se ale během pár hodin změnilo v užaslé pohledy a nevěřícná gesta. Už jsme totiž během covidové pandemie pozapomněli, jak je to s kvalitou služeb u nás a jak daleko chybí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru