Tady, nebo s sebou? Toť otázka

Názor
Restaurace, hospody, bufety a kavárny mají podle vládního plánu uvolňování opatření souvisejících s šířením koronaviru otevřít 11. května s obsluhou přes výdejní okénko, v provozu mohou být také venkovní zahrádky. Vnitřní prostory by se pak měly otevřít o dva týdny později, tedy v pondělí 25. května.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Už od 1. května zároveň začne platit novela zákona, která vedle točeného piva podávaného v restauracích přeřazuje do nejnižší 10procentní sazby DPH služby s vysokým podílem lidské práce, u kterých snížení sazby daně umožňuje harmonizovaná evropská legislativa.

Jde například o služby kadeřníků, opravy jízdních kol, oděvů či bot, úklid a mytí oken v domácnostech, domácí péči o děti, staré, nemocné či zdravotně postižené občany.

Do 10% sazby DPH byly od 1. 5. 2020 přeřazeny i některé druhy zboží, zejména pak dodání vody a její odvádění a čištění. Do 10% sazby daně byly přeřazeny také elektronické knihy a audioknihy, půjčování knih a omalovánky a mapy.

O definici kadeřníka se nikdy zásadní spory nevedly. Zato různé sazby u piva vyvolaly vlnu vášnivých debat. Tak si to zopakujme: Jídlo, nealko nápoje a točené pivo (bez ohledu na jeho stupňovitost) poskytované v rámci restaurační služby bude podléhat 10% sazbě DPH.

Pokud provozovatel nenaplní podmínky, které definují restaurační službu (typicky jde o stánky s rychlým občerstvením), bude u jídla a nealkoholických nápojů uplatňovat 15% sazbu DPH a u alkoholických nápojů včetně točeného piva základní sazbu 21 %.

PSALI JSME:
Babiš jakoby nečetl Švejka. Už i ČSSD žádá jednodušší zdanění piva

Možné komplikace mohou nastat v případech, kdy zákazník nebude konzumovat nápoj či jídlo v prostoru provozovatele a bude si jej chtít odnést s sebou. V tomto případě nepůjde o poskytnutí restaurační služby, ale o prodej výrobků či zboží a uplatní se, podobně jako v předchozím případě, 15% či 21% sazba DPH.

Zásadní otázkou tedy bude: „Tady nebo s sebou?“

Cílem, který byl vládou prezentován, je zvýšit čisté marže podnikatelům, na které se nově vztahuje evidence tržeb, tedy EET. Povinnost evidovat tržby byla však pozastavena na období nouzového stavu a další tři měsíce po jeho skončení. A to jak pro poplatníky, kteří již povinnost evidovat tržby mají, tak i na ty, kterým tato povinnost měla vzniknout od 1. 5. 2020.

Pozastavení znamená, že žádný poplatník nebude muset po tuto dobu evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována.

Uvedený krok je zcela pragmatický, ostatně s ohledem na nouzový stav a nutnost uzavření provozoven ani není co evidovat.

Autor je manažer daňových sporů Apogeo Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Konec účtenkové loterie. Konečně!

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Hospody a restaurace bojují o každou hodinu

Sektor gastronomie už letos přišel na tržbách minimálně o 30 miliard korun. Podnikatelům v pohostinství vadí, že vláda s nimi předem nekonzultuje zaváděná restriktivní opatření a nehledá kompromisní řešení, které by …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru