Tady, nebo s sebou? Toť otázka

Názor
Restaurace, hospody, bufety a kavárny mají podle vládního plánu uvolňování opatření souvisejících s šířením koronaviru otevřít 11. května s obsluhou přes výdejní okénko, v provozu mohou být také venkovní zahrádky. Vnitřní prostory by se pak měly otevřít o dva týdny později, tedy v pondělí 25. května.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Už od 1. května zároveň začne platit novela zákona, která vedle točeného piva podávaného v restauracích přeřazuje do nejnižší 10procentní sazby DPH služby s vysokým podílem lidské práce, u kterých snížení sazby daně umožňuje harmonizovaná evropská legislativa.

Jde například o služby kadeřníků, opravy jízdních kol, oděvů či bot, úklid a mytí oken v domácnostech, domácí péči o děti, staré, nemocné či zdravotně postižené občany.

Do 10% sazby DPH byly od 1. 5. 2020 přeřazeny i některé druhy zboží, zejména pak dodání vody a její odvádění a čištění. Do 10% sazby daně byly přeřazeny také elektronické knihy a audioknihy, půjčování knih a omalovánky a mapy.

O definici kadeřníka se nikdy zásadní spory nevedly. Zato různé sazby u piva vyvolaly vlnu vášnivých debat. Tak si to zopakujme: Jídlo, nealko nápoje a točené pivo (bez ohledu na jeho stupňovitost) poskytované v rámci restaurační služby bude podléhat 10% sazbě DPH.

Pokud provozovatel nenaplní podmínky, které definují restaurační službu (typicky jde o stánky s rychlým občerstvením), bude u jídla a nealkoholických nápojů uplatňovat 15% sazbu DPH a u alkoholických nápojů včetně točeného piva základní sazbu 21 %.

PSALI JSME:
Babiš jakoby nečetl Švejka. Už i ČSSD žádá jednodušší zdanění piva

Možné komplikace mohou nastat v případech, kdy zákazník nebude konzumovat nápoj či jídlo v prostoru provozovatele a bude si jej chtít odnést s sebou. V tomto případě nepůjde o poskytnutí restaurační služby, ale o prodej výrobků či zboží a uplatní se, podobně jako v předchozím případě, 15% či 21% sazba DPH.

Zásadní otázkou tedy bude: „Tady nebo s sebou?“

Cílem, který byl vládou prezentován, je zvýšit čisté marže podnikatelům, na které se nově vztahuje evidence tržeb, tedy EET. Povinnost evidovat tržby byla však pozastavena na období nouzového stavu a další tři měsíce po jeho skončení. A to jak pro poplatníky, kteří již povinnost evidovat tržby mají, tak i na ty, kterým tato povinnost měla vzniknout od 1. 5. 2020.

Pozastavení znamená, že žádný poplatník nebude muset po tuto dobu evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována.

Uvedený krok je zcela pragmatický, ostatně s ohledem na nouzový stav a nutnost uzavření provozoven ani není co evidovat.

Autor je manažer daňových sporů Apogeo Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Konec účtenkové loterie. Konečně!

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.