Tchaj-wanské firmy pomáhají čínské firmě Huawei budovat utajovanou síť závodů, která umožní obejít sankce USA

Několik tchaj-wanských technologických firem pomáhá čínskému podniku Huawei stavět na jihu pevninské Číny utajovanou síť závodů na výrobu čipů, zjistila agentura Bloomberg. Huawei by jejím prostřednictvím mohl obcházet sankce, které na něj uvalily Spojené státy, a dále rozvíjet čínské technologické ambice. Huawei podle Bloombergu buduje dané závody pod jinými jmény, aniž by jakkoli připouštěl svoji účast.
Paradoxní je, že čipy ze závodů, které podniku Huawei pomáhají budovat zmíněné tchaj-wanské firmy, mohou nakonec ohrozit samotný Tchaj-wan. Ilustrační foto: Pixabay.com

Huawei, dosud i českým zákazníkům známý hlavně jako výrobce mobilních telefonů, se na produkci čipů vrhl v loňském roce. Rozvoj čipové výroby podniku masivně dotuje čínská vláda a rozpočet města Šen-čen, kde Huawei sídlí. Aktuálně čerpaná dotace má dohromady činit zhruba 30 miliard dolarů, tedy v přepočtu 700 miliard korun, vyplývá ze zprávy washingtonské Asociace polovodičového průmyslu.

PSALI JSME:
Vy nám Huawei, my vám FedEx!

Účast tchaj-wanských firem, jako je Topco Scientific, L&K Engineering, United Integrated Services nebo Cica-Huntek Chemical Technology Taiwan, může pomoci vysvětlit rychlý pokrok kolosu Huawei v čipové výrobě. Vždyť Huawei letos koncem srpna nečekaně představil mobilní telefon s pokročilým čipem čínské výroby, jímž značně zneklidnil Washington a umocnil tamní volání po dalším přitvrzení sankcí.

PSALI JSME:
Nečekaný dopad pandemie: Huawei světovou jedničkou

Paradoxní je, že čipy ze závodů, které podniku Huawei pomáhají budovat zmíněné tchaj-wanské firmy, mohou nakonec ohrozit samotný Tchaj-wan. Peking je totiž může využít při výrobě raket a řízených střel cílících právě na tento ostrov. Americké sankce zapovídají dodávky amerických technologií podniku Huawei, neblokují ovšem jeho veškeré obchodní vztahy. Takže zmíněné tchaj-wanské firmy literu sankcí porušovat nemusejí, i když jejich ducha ovšem ano.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Za vlády prezidenta Zemana se schodek obchodu Česka s Čínou více než zdvojnásobil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.