Nečekaný dopad pandemie: Huawei světovou jedničkou

Dlouhodobě dominantní výrobce mobilních telefonů – jihokorejský Samsung – se v dubnu stal světovou dvojkou. Překvapivě ho přeskočil čínský Huawei. Jde o jeden z dopadů celosvětové pandemie koronaviru a patrně nebude mít dlouhého trvání. I když…
Zatímco ve světě Huawei ve svých kampaních sází na hollywoodské hvězdy, v Česku je jeho tváří od roku 2013 Jaromír Jágr. V roce 2016 vzbudilo ohlas, když si hokejista pořídil selfíčko konkurenčním iPhonem. Reprofoto: Facebook

Huawei 19 procent, Samsung 17 procent. Podle dubnových čísel o celosvětovém podílu největších výrobců mobilních telefonů se před jihokorejskou firmu poprvé vyšplhala čínská značka. Hlavním důvodem byla koronavirová pandemie.

Samsung je totiž silný na trzích, které byly právě v tomto období covidem-19, respektive různými epidemiologickými opatřeními včetně zavřených obchodů nejvíce zasaženy – například v Evropě, Spojených státech nebo v Indii. „Bylo to téměř zcela kvůli tomu, že pandemie covid-19 zasáhla světové trhy se smartphony,“ potvrdil Peter Richardson, viceprezident pro výzkum ze společnosti Counterpoint Research.

PSALI JSME:
Poptávku po chytrých telefonech táhnou čínské značky

Jak je ale možné, že na tom Huawei „vydělal“? Navíc i přes embargo amerického prezidenta Donalda Trumpa, které vůči čínskému výrobci začalo fungovat ještě před pandemií? Huawei je ovšem silný na obrovském čínském trhu, který se z koronaviru vzpamatoval rychleji, respektive nebyl restriktivními opatřeními tak masivně zasažen. A díky tomu se čínská značka v celosvětových tabulkách vyšvihla na první místo před Samsung.

Otázkou ovšem je, zda to takto vydrží i nadále. „Neočekáváme, že bude pozice Huawei zachována,“ domnívá se už citovaný odborník Richardson. Důvod? S odeznívající pandemií se znovu probouzí i trhy včetně těch s mobilními telefony. Z tohoto pohledu se skutečně zdá nereálné, aby Huawei první příčku udržel.

PSALI JSME:
Souboj mobilních gigantů. Samsung, Apple a Nokia se vzájemně posílají k soudu

Ostatně stále má co dohánět. Za celý loňský rok prodal Samsung více než 295 milionů zařízení, druhý Huewei 240,5 milionů a třetí Apple 197 milionů. Právě uplynulý rok měl být ale podle některých analytiků přelomů: Huawei měl v celoročním součtu Samsung porazit. Jenže pak zasáhly Trumpovy restrikce a jihokorejská značka zůstala lídrem.

Jenže není to tak dávno, co se Huawei podobně přetahoval s Apple o pozici světové dvojky, a pak nakonec nechal americkou firmu daleko za sebou. Čínská značka poprvé překonala v prodejích chytrých telefonů konkurenta z USA v červnu 2017. Také tehdy šlo o dočasný stav. O rok později už Huawei porazila za celý jeden kvartál, a pak i v celkových ročních prodejích.

Podle některých analytiků by se podobný postup mohl zopakovat právě v souboji o světovou jedničku mezi společnostmi Huawei a Samsung. Více o tom napoví vývoj v následujících měsících.

PSALI JSME:
Poptávka po chytrých telefonech vloni klesla. V Číně o pětinu

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Equa bank se vloni propadl zisk více než o polovinu

Equa bank, vlastněná evropskou společností AnaCap Financial Partners, která vstoupila na tuzemský bankovní trh před osmi lety, včera oznámila své předběžné neauditované výsledky za rok 2020. Klíčový parametr, zisk, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Investuji do hmotného s výnosem nad inflaci,“ říká úspěšný byznysmen Lubor Svoboda

Rozhovor
Na jednu stranu je dobré mít hotovost, protože ta je „král“, jak se říká, ale na druhou stranu větší peníze na účtu se až příliš rychle znehodnocují. Neotřelý, a přitom konzervativní pohled na investice z pohledu střední třídy přináší v rozhovoru pro FAEI.cz Lubor Svoboda, spoluzakladatel úspěšného nemovitostního fondu Arete, který se zaměřuje na prémiové sklady a logistická centra v Česku a na Slovensku.
Rolovat nahoru