Televizní studio, které v Česku nemá obdoby

Jsou to největší displejové stěny v České republice, a i v rámci střední Evropy jde o technologický unikát. Nové zpravodajské studio televize Nova je vybaveno těmi nejkvalitnějšími LED stěnami, které jsou v současné době k dispozici.
Nejdelší panelová stěna za hlavním moderátorským stolem instalovaná do oblouku měří přes devět metrů, váží 330 kg a má příkon 3,8 kW. Televize Nova ji užívá šestým měsícem. Zdroj foto: Taktiq Communications

Nechybí mezi nimi ani největší zakřivený LED panel v Česku – více než devítimetrová stěna z modulů IF015H-E, již stejně jako další displeje ve studiu dodala společnost Samsung Electronics Czech and Slovak.

Zpravodajské studio Novy nedávno vstoupilo do šestého měsíce fungování. Pro Samsung jde o druhou instalaci podobného rozsahu na českém trhu, v rámci Evropy jeho řešení využívá hned několik velkých televizních stanic.

„Šest měsíců bezchybného fungování v tak náročném provozu, jako je zpravodajské studio, které je využívané prakticky neustále, ukazuje na kvalitu řešení, které Samsung nabízí. Rozsahem a typem použitých LED modulů jde o největší instalaci svého druhu v České republice a na Slovensku,“ uvedl Petr Ritz ze společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak.

„Vlastní realizaci projektu předcházel výběr architektonického řešení. Od začátku jsme věděli, že chceme moderní studio s velkoplošnými LED stěnami. V rámci technického tenderu jsme vybrali LED panely Samsung, protože dávaly nejlepší obrázek na našich kamerách a mají srozumitelné servisní nastavení,“ informoval technický ředitel TV Nova Josef Uher.

PSALI JSME:
Proč diváci Primy znali výsledky voleb dříve než ostatní?

Podle Jiřího Hulíka, systémového inženýra společnosti AVTG, která zajišťovala instalaci a kalibraci všech nových zobrazovacích panelů, se projekt začal plánovat už v zimě 2020/21. „Šlo o kompletní rekonstrukci celého studia a bylo tedy třeba pečlivě koordinovat jednotlivé části rekonstrukce. Současně bylo nezbytné dodržet daný harmonogram, protože studio muselo být vzhledem k podzimním volbám v opětovném provozu včas“.

Studio tvoří tři sady panelů: Hlavní sestava LED stěny „A“ představuje zmíněnou zaoblenou stěnu za hlavním moderátorským stolem Televizních novin. Na délku měří 9,1 metru a je vysoká 1,6 metru. Tvoří ji jednotlivé moduly, z nichž se dají konfigurovat stěny různých velikostí a tvarů.

Moduly jsou bezrámečkové a navazují na sebe tak těsně, že není poznat, kde končí jeden a navazuje druhý. Stěnu tvoří celkem 57 takových modulů a každý je vybaven tisíci a tisíci pixely, které jsou od sebe vzdáleny pouhých 1,5 mm.

Postranní dotykovou stěnu, již společnost AVTG označila jako LED sestavu „B“, tvoří devět modulů Samsung The Wall IW012A s roztečí pixelů 1,2 mm a celkovou velikostí 2,3 x 1,2 metru. Panel váží 100 kg a pracuje se standardním příkonem 800 W. Moderátoři stěnu ovládají prostřednictvím IR panelu pro dotykové ovládání.

PSALI JSME:
Neplatíte za televizi, protože na ni nekoukáte?

Třetí sestavu LED stěny „C“ použila televize Nova pro druhou scénu studia a je určena pro Sportovní noviny a další pořady. Jde opět o obloukovou stěnu vytvořenou ze 72 modulů Samsung IF015H-E o rozteči pixelů 1,5 mm, celkové délce 8,6 metru a výšce 2,1 metru.

Z celého zpravodajského studia je tato stěna nejobjemnější, váží úctyhodných 417 kg a pracuje se standardním příkonem 4,8 kW. Stěnu doplňují dva sloupy ze stejných modulů o celkové výšce 2,1 metru a šířce 0,5 metru, které jsou samostatně otočné. Každý váží 23 kg. Ke všem LED stěnám jsou připojeny LED procesory Samsung S-BOX.

Instalace LED stěn do zpravodajského studia televize Nova byla postupná. „U stěn A a C probíhala zhruba měsíc v návaznosti na postupnou instalaci příslušné části dekorace. Instalace stěny B proběhla během 24 hodin. Vzhledem ke komplikacím s pandemií covid-19 ve výrobním závodu se stěna B instalovala v noci už za provozu studia,“ vylíčil nezvyklý postup Jiří Hulík.

Kalibrace a konfigurace stěn probíhala s pomocí softwaru společnosti Samsung. „Zásadní pro správný výsledek byla i pečlivá mechanická montáž. Minimální rozteče pixelů nedávají prakticky žádný prostor pro chybnou nebo ne zcela přesnou montáž. Paralelně s přípravou instalace probíhala komunikace s grafiky TV Nova, kteří museli pro stěny vytvořit správně rozloženou grafiku,“ dodal Hulík.

PSALI JSME:
Dvě třetiny Čechů mají chytrou televizi, ale nevyužívají její potenciál

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.