Televizní studio, které v Česku nemá obdoby

Jsou to největší displejové stěny v České republice, a i v rámci střední Evropy jde o technologický unikát. Nové zpravodajské studio televize Nova je vybaveno těmi nejkvalitnějšími LED stěnami, které jsou v současné době k dispozici.
Nejdelší panelová stěna za hlavním moderátorským stolem instalovaná do oblouku měří přes devět metrů, váží 330 kg a má příkon 3,8 kW. Televize Nova ji užívá šestým měsícem. Zdroj foto: Taktiq Communications

Nechybí mezi nimi ani největší zakřivený LED panel v Česku – více než devítimetrová stěna z modulů IF015H-E, již stejně jako další displeje ve studiu dodala společnost Samsung Electronics Czech and Slovak.

Zpravodajské studio Novy nedávno vstoupilo do šestého měsíce fungování. Pro Samsung jde o druhou instalaci podobného rozsahu na českém trhu, v rámci Evropy jeho řešení využívá hned několik velkých televizních stanic.

„Šest měsíců bezchybného fungování v tak náročném provozu, jako je zpravodajské studio, které je využívané prakticky neustále, ukazuje na kvalitu řešení, které Samsung nabízí. Rozsahem a typem použitých LED modulů jde o největší instalaci svého druhu v České republice a na Slovensku,“ uvedl Petr Ritz ze společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak.

„Vlastní realizaci projektu předcházel výběr architektonického řešení. Od začátku jsme věděli, že chceme moderní studio s velkoplošnými LED stěnami. V rámci technického tenderu jsme vybrali LED panely Samsung, protože dávaly nejlepší obrázek na našich kamerách a mají srozumitelné servisní nastavení,“ informoval technický ředitel TV Nova Josef Uher.

PSALI JSME:
Proč diváci Primy znali výsledky voleb dříve než ostatní?

Podle Jiřího Hulíka, systémového inženýra společnosti AVTG, která zajišťovala instalaci a kalibraci všech nových zobrazovacích panelů, se projekt začal plánovat už v zimě 2020/21. „Šlo o kompletní rekonstrukci celého studia a bylo tedy třeba pečlivě koordinovat jednotlivé části rekonstrukce. Současně bylo nezbytné dodržet daný harmonogram, protože studio muselo být vzhledem k podzimním volbám v opětovném provozu včas“.

Studio tvoří tři sady panelů: Hlavní sestava LED stěny „A“ představuje zmíněnou zaoblenou stěnu za hlavním moderátorským stolem Televizních novin. Na délku měří 9,1 metru a je vysoká 1,6 metru. Tvoří ji jednotlivé moduly, z nichž se dají konfigurovat stěny různých velikostí a tvarů.

Moduly jsou bezrámečkové a navazují na sebe tak těsně, že není poznat, kde končí jeden a navazuje druhý. Stěnu tvoří celkem 57 takových modulů a každý je vybaven tisíci a tisíci pixely, které jsou od sebe vzdáleny pouhých 1,5 mm.

Postranní dotykovou stěnu, již společnost AVTG označila jako LED sestavu „B“, tvoří devět modulů Samsung The Wall IW012A s roztečí pixelů 1,2 mm a celkovou velikostí 2,3 x 1,2 metru. Panel váží 100 kg a pracuje se standardním příkonem 800 W. Moderátoři stěnu ovládají prostřednictvím IR panelu pro dotykové ovládání.

PSALI JSME:
Neplatíte za televizi, protože na ni nekoukáte?

Třetí sestavu LED stěny „C“ použila televize Nova pro druhou scénu studia a je určena pro Sportovní noviny a další pořady. Jde opět o obloukovou stěnu vytvořenou ze 72 modulů Samsung IF015H-E o rozteči pixelů 1,5 mm, celkové délce 8,6 metru a výšce 2,1 metru.

Z celého zpravodajského studia je tato stěna nejobjemnější, váží úctyhodných 417 kg a pracuje se standardním příkonem 4,8 kW. Stěnu doplňují dva sloupy ze stejných modulů o celkové výšce 2,1 metru a šířce 0,5 metru, které jsou samostatně otočné. Každý váží 23 kg. Ke všem LED stěnám jsou připojeny LED procesory Samsung S-BOX.

Instalace LED stěn do zpravodajského studia televize Nova byla postupná. „U stěn A a C probíhala zhruba měsíc v návaznosti na postupnou instalaci příslušné části dekorace. Instalace stěny B proběhla během 24 hodin. Vzhledem ke komplikacím s pandemií covid-19 ve výrobním závodu se stěna B instalovala v noci už za provozu studia,“ vylíčil nezvyklý postup Jiří Hulík.

Kalibrace a konfigurace stěn probíhala s pomocí softwaru společnosti Samsung. „Zásadní pro správný výsledek byla i pečlivá mechanická montáž. Minimální rozteče pixelů nedávají prakticky žádný prostor pro chybnou nebo ne zcela přesnou montáž. Paralelně s přípravou instalace probíhala komunikace s grafiky TV Nova, kteří museli pro stěny vytvořit správně rozloženou grafiku,“ dodal Hulík.

PSALI JSME:
Dvě třetiny Čechů mají chytrou televizi, ale nevyužívají její potenciál

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Westinghouse představil malý modulární reaktor

Společnost Westinghouse Electric Company tento týden představila svou nejnovější jadernou technologii, malý modulární reaktor AP300, jednosmyčkový tlakovodní reaktor o výkonu 300 MWe. Jeho konstrukce vychází z …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB