„Pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) s nízkými příjmy přinese letošní rok výrazně vyšší daňové zatížení. Ty s nízkými příjmy proto mohou zvážit přechod do zaměstnaneckého poměru jako alternativní možnost, zejména s ohledem na zvýšení minimální mzdy z 18 900 korun na 20 800 Kč,“ sdělila Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) Gabriela Ivanco ze společnosti Forvis Mazars.
„Paušální daň v prvním pásmu, která je podnikateli a živnostníky nejvyužívanější, se od letošního ledna zvýšila o 1 218 korun měsíčně,“ potvrdil redakci faei.cz Jakub Klíma, daňový poradce ze společnosti BDO. Paušální daň pro druhé a třetí pásmo, jak uvedl, zůstává nezměněná a měsíčně činí 16 745 korun, respektive 27 139 Kč.
Podnikatelé a živnostníci využívající režimu paušální daně platí poplatky najednou, kromě samotné daně hrazená částka obsahuje také odvody sociálního a zdravotního pojištění. Výhodou je, že OSVČ v režimu paušální daně nemusejí odevzdávat daňové přiznání. Co se však dále zvyšuje, je i minimální záloha na nemocenské pojištění, a to na částku 243 korun.
Nemocenské pojištění je pro OSVČ dobrovolné, platit jej tedy nemusí. „Účast na nemocenském pojištění je ale nezbytnou podmínkou pro obdržení peněžité pomoci v mateřství – pro OSVČ alespoň 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na mateřskou a zároveň minimálně 270 dnů v posledních dvou letech,“ upozornil Klíma.
Osoby samostatně výdělečně činné, resp. živnostníci, jejichž příjmy v roce 2024 nepřesáhly dva miliony korun, se pro letošní rok mohou přihlásit do systému paušální daně. „Období pro toto přihlášení končí v pátek 10. ledna 2025. Je to opravdu šibeniční termín,“ připomněl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Po uvedeném datu už totiž nebude možné se pro rok 2025 do systému paušální daně přihlásit. Možné to bude zase až za rok. Paušální daň v Česku využívalo v roce 2024 zhruba 125 000 OSVČ, čili necelých jedenáct procent z nich. „Paušální daň se ale vyplatí pouze některým živnostníkům,“ upozornil Kovanda.
Pokračování zítra