Proč si mají podnikatelky plánovat těhotenství a platit nemocenskou?

Poradna

Vyplatí se platit si zálohy na dobrovolné nemocenské pojištění? Drtivá většina podnikatelů odpoví bez váhání, že nikoli. A budou mít obvykle pravdu. Nabízí se však situace, kdy vedle povinných záloh na sociální pojištění se opravdu vyplatí připlácet si také na nemocenskou. A to ve chvíli, kdy podnikatelka plánuje těhotenství.

Proč si mají podnikatelky plánovat těhotenství a platit nemocenskou? Ilustrační foto: Pixabay

Slovo plánuje je plně na místě. Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) může dosáhnout na peněžitou podporu v mateřství jedině pod podmínkou, že si nemocenské pojištění platí po dobu minimálně 270 dní během dvou let a 180 dní v posledním roce před datem nástupu na mateřskou. Na začátku zjištěného těhotenství je tedy už pozdě něco dohánět.

A na místě je i tvrzení, že se placení nemocenské vyplatí. Například za měsíční zálohy 115 korun (minimální částka) po dobu jednoho roku před porodem získá žena na mateřské v úhrnu 22 736 korun.

To je vítaný příspěvek do rozpočtu, na druhou stranu však sám o sobě na živobytí nevystačí. OSVČ to jako rodičky ale mají s přivýdělkem poněkud komplikované. Ode dne nástupu na mateřskou dovolenou už nesmějí fakturovat ani osobně vykonávat podnikatelskou činnost, jinak o mateřskou přijdou. Mohou však vykonávat jinou výdělečnou činnost, než ze které se dávka vyplácí.

Tuto skutečnost je třeba si pohlídat při formulování znění popisu pracovní činnosti i samotné fakturaci během mateřské a následné rodičovské dovolené, aby se podnikatelky vyhnuly nepříjemnému překvapení v podobě povinnosti dávky vracet. Po skončení mateřské a rodičovské dovolené už není podnikání nijak omezeno.

Přechod na mateřskou a rodičovskou je třeba oznámit správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Pokud OSVČ před nástupem na mateřskou pozastaví účinnost živnostenského listu, stát za ni platí sociální i zdravotní pojištění za každý úplný měsíc, kdy žena pobírá podporu v mateřství či rodičovské příspěvky.

V případě, kdy svůj živnostenský list nechá aktivní, musí se podnikatelka i během mateřské dovolené postarat o měsíční zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Je však možné požádat o jejich snížení a samozřejmě jako v případě běžného podnikání platí, že je na konci roku zúčtuje v přehledech s ohledem na skutečné příjmy.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Šikana nebo zákonem povolené omezení podnikání?

Nájemce a provozovatel obchodu s oblečením v nákupním centru si s pronajimatelem v nájemní smlouvě vymínil, že nesmím otevřít jiný obchod ve vzdálenosti 50 km od nákupního centra. Je tento postup pronajímatele oprávněný?

Co dnes může usnadnit podnikání? Aplikace

Lidé, kteří začínali podnikat na začátku 90. let, si dobře pamatují, že s každým platebním příkazem museli dojít do banky anebo vystát frontu na poště, aby zaplatili peníze či si je vyzvedli. Tohle už je opravdu …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru