Proč si mají podnikatelky plánovat těhotenství a platit nemocenskou?

Poradna

Vyplatí se platit si zálohy na dobrovolné nemocenské pojištění? Drtivá většina podnikatelů odpoví bez váhání, že nikoli. A budou mít obvykle pravdu. Nabízí se však situace, kdy vedle povinných záloh na sociální pojištění se opravdu vyplatí připlácet si také na nemocenskou. A to ve chvíli, kdy podnikatelka plánuje těhotenství.

Proč si mají podnikatelky plánovat těhotenství a platit nemocenskou? Ilustrační foto: Pixabay

Slovo plánuje je plně na místě. Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) může dosáhnout na peněžitou podporu v mateřství jedině pod podmínkou, že si nemocenské pojištění platí po dobu minimálně 270 dní během dvou let a 180 dní v posledním roce před datem nástupu na mateřskou. Na začátku zjištěného těhotenství je tedy už pozdě něco dohánět.

A na místě je i tvrzení, že se placení nemocenské vyplatí. Například za měsíční zálohy 115 korun (minimální částka) po dobu jednoho roku před porodem získá žena na mateřské v úhrnu 22 736 korun.

To je vítaný příspěvek do rozpočtu, na druhou stranu však sám o sobě na živobytí nevystačí. OSVČ to jako rodičky ale mají s přivýdělkem poněkud komplikované. Ode dne nástupu na mateřskou dovolenou už nesmějí fakturovat ani osobně vykonávat podnikatelskou činnost, jinak o mateřskou přijdou. Mohou však vykonávat jinou výdělečnou činnost, než ze které se dávka vyplácí.

Tuto skutečnost je třeba si pohlídat při formulování znění popisu pracovní činnosti i samotné fakturaci během mateřské a následné rodičovské dovolené, aby se podnikatelky vyhnuly nepříjemnému překvapení v podobě povinnosti dávky vracet. Po skončení mateřské a rodičovské dovolené už není podnikání nijak omezeno.

Přechod na mateřskou a rodičovskou je třeba oznámit správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Pokud OSVČ před nástupem na mateřskou pozastaví účinnost živnostenského listu, stát za ni platí sociální i zdravotní pojištění za každý úplný měsíc, kdy žena pobírá podporu v mateřství či rodičovské příspěvky.

V případě, kdy svůj živnostenský list nechá aktivní, musí se podnikatelka i během mateřské dovolené postarat o měsíční zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Je však možné požádat o jejich snížení a samozřejmě jako v případě běžného podnikání platí, že je na konci roku zúčtuje v přehledech s ohledem na skutečné příjmy.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Začíná éra zlevňování domů a bytů? Objevují se první náznaky

Analýza
Ještě v prvním čtvrtletí zdražily české domy a byty podle Eurostatu nejrychlejším tempem v rámci celé EU. Dost možná, že příští zpráva evropského statistického úřadu bude z pohledu českého zákazníka výrazně optimističtější. Objevují se první náznaky, že tuzemské nemovitosti přestávají zdražovat a některé už dokonce mírně zlevňují.