Termíny podání daňového přiznání jsou letos celkem tři. Pozor na sankce

Pro podnikatele, živnostníky, ale i pro všechny pracující je březen ve znamení daní z příjmů. Termínů je ale víc. Záleží na tom, v jaké formě lidé daňové přiznání podají. Při nedodržení termínů nebo způsobů podání hrozí sankce.
V případě, že má živnostník povinnost podat daňové přiznání elektronicky, ale podá ho v listinné podobě, bude vyzván k nápravě. Pokud tak však neučiní, dostane pokutu ve výši tisíc korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nově musí podat daňové přiznání elektronicky například živnostníci a všichni, kterým byla státem zřízena datová schránka. Výjimku tvoří lidé, kteří se přihlásili k paušální dani. Ti totiž nemusí podávat daňové přiznání vůbec, jen je jim doporučeno, aby vedli daňovou evidenci.

Termíny pro podávání daňových přiznání jsou v podstatě tři: V listinné podobě – do 3. dubna 2023 platí pro osoby, které daňové přiznání podávají v listinné podobě.

V elektronické podobě – do 2. května 2023 platí pro osoby, které podávají přiznání v elektronické podobě. A s daňovým poradcem či advokátem je termín do 3. 7. 2023.

V případě, že má živnostník povinnost podat daňové přiznání elektronicky, ale podá ho v listinné podobě, bude vyzván k nápravě.

Pokud tak však neučiní, dostane pokutu ve výši tisíc korun. Od letošního roku platí, že všechny podnikající osoby mají datovou schránku a musí ze zákona podat daňové přiznání pouze elektronicky.

Ostatní osoby, tedy subjekty s příjmy jinými než z podnikání, mohou takové přiznání podat v listinné podobě. Pokud však daňové přiznání podáno v dané lhůtě nebude, hrozí daňovému subjektu pokuta za opožděné podání.

Přitom platí, že se pokuta nevyměří, pokud její výše nepřesáhne částku tisíc korun. Nepodá-li však poplatník daňové přiznání ani po výzvě správce daně, vypočte se z horní hranice procentního rozmezí a činí minimálně 500 Kč. Maximální výše pokuty může činit až 300 000 korun.

Pokuta se však nevyměří, pokud prodlení s podáním přiznání není delší než pět pracovních dnů. Je-li podané přiznání vadné, musí správce daně dotyčného nejprve vyzvat k opravě vady. Pokud na tuto výzvu nereaguje a vady neodstraní, dojde k vyměření pokuty až poté.

Tomu, kdo ani na výzvu správce daně neodstraní vadu podání, vzniká ze zákona povinnost uhradit pokutu ve výši tisíc korun. Tato pokuta může být zvýšena až na 50 000 korun, pokud poplatník neodstraní vady podání a tato skutečnost závažně ztěžuje správu daní.

V případě, že poplatníkem nejsou vady odstraněny, nehrozí jen pokuta. Přiznání může být také považováno za neúčinné. V takovém případě se na něj hledí, jako by vůbec nebylo podáno. Pak je nutné podat přiznání znovu, a pokud to bude až po lhůtě, hrozí opět sankce za pozdní podání.

Dojde-li k vyměření pokuty, je možné požádat o prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně. Správce daně může pokutu prominout zcela nebo zčásti, pokud k prodlení s podáním daňového přiznání došlo z důvodu, který lze s přihlédnutím k okolnostem ospravedlnit. Správce daně pak zohledňuje také ekonomické a sociální poměry daňového subjektu.

Autor je partner společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena