Třetí šokující předpověď pro rok 2021: Blockchain skoncuje s fake news

Názor
Fake news prožívají zatím největší boom a znečišťují spolehlivé zdroje zpráv, kterým jsme věřili celé desítky let. Šíření dezinformací dál urychlují algoritmy, jež se snaží zaujmout a předkládají čtenářům extrémní postoje a názory bloggerů i články neobjektivních mediálních organizací.
Fake news prožívají zatím největší boom a znečišťují spolehlivé zdroje zpráv, kterým jsme věřili celé desítky let. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ještě horší je, že nový výzkum a vývoj v oblasti hloubkového učení umožňuje vytvářet realistické, takzvané deep-fake obrázky a videa politiků a dalších vysoce postavených osob, jak říkají věci, které by nikdy z úst nevypustili.

Takto zfalšovaný a zmanipulovaný obsah si rychle podmaňuje internet a stírá hranice mezi tím, co se zdá skutečné, a tím, co skutečné není. Ve snaze zvrátit tento trend pracují firmy jako Verizon či IBM na technologiích, který by proti fake news bojovaly ověřováním pomocí blockchainové sítě.

V roce 2021 dosáhne rostoucí hrozba dezinformací a ochabování důvěry v zavedené zpravodajské organizace kritické úrovně, což vyvolá odezvu na úrovni celého odvětví. Významné mediální domy a sociální platformy jsou nuceny nasadit nová opatření proti smyšleným a zavádějícím zprávám.

PSALI JSME:
Dezinformační weby, fake news a hloupé chyby v jinak seriózních médiích

To jim umožní masivní sdílená blockchainová síť pro zpravodajský obsah umožňující distribuci nezfalšovatelných zpráv s ověřenou platností obsahu i jeho zdroje. Díky struktuře sdílených „knih“ bude každá změna obsahu okamžitě zřejmá všem čtenářům a každou zprávu bude možné vysledovat až k původnímu zdroji. Tím se potlačí dezinformace, které nelze ověřit z jiných zdrojů.

Firmy jako Twitter a Facebook investují do této blockchainové technologie značné prostředky, motivovány primárně pudem sebezáchovy, protože teď je hrozba regulačního dohledu, která se objevila v posledních letech, najednou mnohem reálnější.

Z hlavních platforem náhle mizí alternativní servery šířící konspirační teorie, jako třeba QAnon, dezinformace o pandemii, zfalšované důkazy o volebních podvodech a podobně. Realita získává navrch nad lidmi, kteří se navzájem utvrzují ve svých bludech.

Autor je hlavní kvantitativní analytik Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Polovina lidí netuší, co se skrývá za technologiemi, které užívají

Zavřít reklamu ×
  1. Jinak receno, budete si myslet panackove to chceme my…uz to zacina byt fakt trapne ta snaha potlacovat jine nazory.

  2. Takže nebude možné např. zveřejnějí jinak utajované (v zájmu mocných) pravdivé skutečnosti jdoucí proti zájmu mocných. Tu ale nebude možné ověřit a bude proto označena za fake news. Nic než sofistikovaná cenzura a snaha o potlačení opozice v zájmu vládců.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.