Trh podle Procházky z ČNB přeceňuje tempo poklesu sazeb

Podle člena bankovní rady České národní banky (ČNB) Jana Procházky jsou současná očekávání finančního trhu ohledně snižování tuzemských úrokových sazeb přehnaná. Řekl to v rozhovoru uveřejněném na serveru Patria.cz.
Podle člena bankovní rady České národní banky (ČNB) Jana Procházky jsou současná očekávání finančního trhu ohledně snižování tuzemských úrokových sazeb přehnaná. Ilustrační foto: ČNB

Procházka uvedl, že trh přeceňuje ochotu centrálních bankéřů rychle snižovat úrokové sazby, když ještě letos podle něj termínové kontrakty předpokládají dvojí snížení sazeb ČNB o 25 bazických bodů a do konce roku 2024 pokles repo sazby na 3,5 procenta.

Podle Procházky však nebude chtít bankovní rada postupovat takto rychle (pravděpodobně ve smyslu dosažení 3,5 procenta na konci roku 2024, pozn. aut.) a bude spíše opatrná, a to i s ohledem na přetrvávající inflační rizika. Na druhou stranu však zmínil i to, že s očekáváním poklesu inflace pod tři procenta v příštím roce nemá smysl udržovat současnou sedmiprocentní úroveň repo sazby.

Preferenci, zda snížit sazby již letos nebo až v příštím roce, však nevyjádřil. Řekl pouze to, že bankovní rada ohledně těchto dvou možností nemusí být jednotná. My si nadále myslíme, že první snížení úrokových sazeb získá většinovou podporu bankovní rady ČNB až na začátku příštího roku, konkrétně na únorovém zasedání.

Česká koruna v pondělí reagovala mírným oslabením. Vůči euru během evropského obchodování ztratila přibližně 0,2 procenta a její kurz se posunul k 24,65 CZK/EUR. Není však jasné, zda šlo o reakci na výše uvedené výroky z ČNB, či šlo o technický vliv oslabení eura vůči americkému dolaru. To totiž během dne ztratilo rovněž zhruba 0,2 procenta s tím, že profil vývoje byl podobný jako v případě koruny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB