Trh podle Procházky z ČNB přeceňuje tempo poklesu sazeb

Názor
Podle člena bankovní rady České národní banky (ČNB) Jana Procházky jsou současná očekávání finančního trhu ohledně snižování tuzemských úrokových sazeb přehnaná. Řekl to v rozhovoru uveřejněném na serveru Patria.cz.
Podle člena bankovní rady České národní banky (ČNB) Jana Procházky jsou současná očekávání finančního trhu ohledně snižování tuzemských úrokových sazeb přehnaná. Ilustrační foto: ČNB

Procházka uvedl, že trh přeceňuje ochotu centrálních bankéřů rychle snižovat úrokové sazby, když ještě letos podle něj termínové kontrakty předpokládají dvojí snížení sazeb ČNB o 25 bazických bodů a do konce roku 2024 pokles repo sazby na 3,5 procenta.

Podle Procházky však nebude chtít bankovní rada postupovat takto rychle (pravděpodobně ve smyslu dosažení 3,5 procenta na konci roku 2024, pozn. aut.) a bude spíše opatrná, a to i s ohledem na přetrvávající inflační rizika. Na druhou stranu však zmínil i to, že s očekáváním poklesu inflace pod tři procenta v příštím roce nemá smysl udržovat současnou sedmiprocentní úroveň repo sazby.

PSALI JSME:
Překvapivá data o zářijové inflaci. Ani ČNB taková nečekala

Preferenci, zda snížit sazby již letos nebo až v příštím roce, však nevyjádřil. Řekl pouze to, že bankovní rada ohledně těchto dvou možností nemusí být jednotná. My si nadále myslíme, že první snížení úrokových sazeb získá většinovou podporu bankovní rady ČNB až na začátku příštího roku, konkrétně na únorovém zasedání.

Česká koruna v pondělí reagovala mírným oslabením. Vůči euru během evropského obchodování ztratila přibližně 0,2 procenta a její kurz se posunul k 24,65 CZK/EUR. Není však jasné, zda šlo o reakci na výše uvedené výroky z ČNB, či šlo o technický vliv oslabení eura vůči americkému dolaru. To totiž během dne ztratilo rovněž zhruba 0,2 procenta s tím, že profil vývoje byl podobný jako v případě koruny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.