
Důvěra – ať už v trh samotný, domácí ekonomiku nebo globální vývoj – stojí za rozhodováním podnikatelů i soukromých investorů o nákupu nemovitostí. Důvěra určuje také ochotu bank poskytnout financování pro realizaci velkých transakcí. Omezení podnikání v minulých měsících pak pochopitelně mělo vliv i na tento těžko postihnutelný, přesto životně důležitý aspekt.
Nejistota nyní provází především akvizice závislé na bankovních půjčkách. Stejně jako během minulých finančních krizí jsou odhadci opatrní a před vydáním stanovisek ke schválení hypoték vyčkávají, až bude s odezněním pandemie jasný vývoj cen. Zároveň riziková oddělení bank zamítají, anebo omezují míru poskytování půjček, nejsou-li bezpečně podloženy právě doporučením odhadců.
Váhavý přístup je patrný napříč všemi sektory, nejen v odvětvích, jež Covid-19 přímo ovlivnil. Opatrnost odhadců a nedostatek důvěry na straně bank mají za následek, že institucionální a mezinárodní investoři zapojení ve velkých transakcích pocítí v krátkodobém horizontu dopady výrazně větší silou. Trpělivost a rozvaha proto u nich nyní budou obzvláště důležité.
Na druhé straně kupci, kteří nepotřebují finanční podporu třetích stran, projevují značnou ochotu v obchodování pokračovat – s přesvědčením, že stávající náznaky oživování ekonomiky záhy vyústí v její plné globální zotavení. Podnikatelé i individuální investoři navíc stále mají možnost kupovat nemovitosti za ceny podobné výše jako před vypuknutím pandemie a na trhu zůstávají atraktivní aktiva v nižší až střední cenové hladině.
Segmentem, v němž důvěra zůstává vysoká, dokonce možná vyšší, než byla dříve, je oblast rezidenčních nemovitostí. U jednoho z našich tuzemských rezidenčních projektů jsme aktuálně registrovali více předprodejů než před příchodem koronaviru a třebaže není jednodušší na hypotéku dosáhnout, důvěru zájemců zakoupit nemovitost podporují extrémně nízké úrokové sazby.
Z toho důvodu bych se nebál označit rezidenční projekty cílící na domácí kupce za bezpečnou, v krátko- až střednědobém horizontu nadprůměrně výnosnou investiční příležitost.
Na trhu je třeba zohlednit ještě jednu proměnnou: Vztahy mezi pronajímateli a nájemci, které jsou zkoušeny jako nikdy dříve. Podniky, jež nemohly být v provozu, nemohly ani splácet nájem za užívané prostory. Důležitost důvěry je v tomto případě opět třeba vyzdvihnout. Pronajímatelům doporučuji hledat cesty, jak svým nájemcům v nesnázích vyjít, pokud možno, vstříc – ať už slevou na nájmu nebo odložením splátek. Nezapomenou na to, že jste jim pomohli přečkat těžké časy.
Mince má ale i druhou stranu a podniky, které o zvláštní úlevy žádají, i když zůstal jejich provoz nepřerušen, případně když se jim dokonce daří lépe než dříve, svým přístupem dlouhodobou důvěru pronajímatelů nevratně poškozují.
Obchodní prostředí nyní prochází zkouškou na úrovni svého nejobtížněji uchopitelného, zároveň nejdůležitějšího aspektu: důvěry. A to důvěry v trh jak na individuální, tak kolektivní úrovni. Má-li se trh ozdravit, musí být tato důvěra plně obnovena. S uvolňováním restriktivních opatření napříč střední Evropou pevně věřím, že k tomu dojde dříve, než čekáme.
Autor je ředitelem společnosti Arcona Capital
(Redakčně upraveno)