Trhy se tento týden vezly na vlně optimismu

Názor
Fed, americká centrální banka, podle očekávání zahájil cyklus zvyšování sazeb. K jejich růstu došlo poprvé od roku 2018, a to o očekávaných 25 bazických bodů. Podle zveřejněného mediánu výhledu sazeb členů FOMC (Federální výbor pro otevřený trh, pozn. red.) by letos mohlo následovat dalších šest obdobných kroků, tj. zvýšení sazeb bychom se mohli dočkat na každém dalším letošním zasedání.
Fed, americká centrální banka, podle očekávání zahájil cyklus zvyšování sazeb. K jejich růstu došlo poprvé od roku 2018, a to o očekávaných 25 bazických bodů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Další tři „hiky“ by podle Fedu mohly následovat v příštím roce, kdy by se sazby podívaly nad neutrální úroveň. Rychlost zpřísňování úrokové složky ale podle nás bude záležet také na intenzitě a termínu zahájení plánovaného snižování bilance, které by mohlo urgenci růstu sazeb zmírňovat. K tomu Fed zatím pouze obecně konstatoval, že snižování bilance oznámí na budoucím zasedání, přičemž není jisté, zda je tím myšleno již to příští.

Zveřejněna byla také nová makroekonomická prognóza, která oproti té prosincové přinesla pro letošní rok výrazně nižší ekonomický růst a vyšší inflaci. Do boje proti zvýšené inflaci tento týden zasáhla i Bank of England, která rovněž v souladu s očekáváním zvýšila klíčovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta.

Zásadní posun ve vyjednáváních mezi Ukrajinou a Ruskem tento týden nepřinesl. Do médií sice prosakovaly dílčí informace o směřování blíže k dohodě, ty ale byly vždy následně popřeny jednou z nesvářených stran. Koncem týdne se navíc situace začala dále vyostřovat, když Rusko prohlásilo, že plánuje cílit svoje útoky na dodávky zbraní ze západu.

PSALI JSME:
Fed ve středu zvýší úrokové sazby

V zámoří byly tento týden zveřejněny únorová průmyslová produkce a maloobchodní tržby. Maloobchodní tržby v USA sice trhy růstem o 0,3 procenta meziměsíčně nepřekvapily, v jejich struktuře ale byl patrný vliv vysoké inflace, která začíná stále více ukrajovat z kupní síly domácností.

Průmyslová výroba v USA v souladu s odhady vzrostla v únoru o procenta meziměsíčně, což odráželo určité uvolnění v dodávkách komponent. Pozitivní zprávy o stavu americké ekonomiky po vypuknutí války na Ukrajině přinesl Filadelfský Fed index podnikatelské důvěry za březen, který vzrostl silně nad odhady a na velmi nízkých úrovních zůstaly v USA i nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti za uplynulý týden.

Z domácích dat jsme se dočkali lednových maloobchodních tržeb a cen průmyslových výrobců za únor. Tuzemské maloobchodní tržby svým růstem o 1,6 procenta meziměsíčně v reálném vyjádření byly oproti odhadům zklamáním, trhy však na tato data příliš nereagovaly. Další vývoj maloobchodních tržeb navíc ovlivní vysoká inflace i obavy z ukrajinské krize.

Spotřebitelská důvěra se pravděpodobně bude horšit, což se odrazí i na ochotě spotřebitelů utrácet, přestože jejich úspory stále zůstávají vysoké. V důsledku chybějících komponent se opět do problémů dostává i výroba automobilů, což se negativně promítne do vývoje jejich prodejů.

PSALI JSME:
Ceny výrobců předznamenávají další vzestup inflace

Domácí únorové ceny průmyslových výrobců pak přinesly další překvapení v proinflačním směru, když vzrostly meziměsíčně o dalších 2,2 procenta a meziročně tak jejich růst zrychlil již na 21,3 procenta. Robustní inflační tlaky podle nás povedou k dalšímu zvýšení úrokových sazeb ze strany České národní banky (ČNB).

Akciím se navzdory přetrvávající zvýšené nejistotě a jestřábímu výstupu Fedu tento týden dařilo. V pátek odpoledne byly akciové indexy v Evropě oproti začátku týdne výrazně výše (např. německý DAX o více než pět procent) a pozadu v tomto ohledu nezůstaly ani trhy v USA. Z určitého ústupu negativního sentimentu tento týden těžilo euro, které si k dolaru připsalo více než jedno procento a v pátek odpoledne se obchodovalo poblíž 1,10 USD/EUR.

Výrazně posílily i měny středoevropského regionu. Koruna si od začátku týdne připsala k euru zhruba 30 haléřů (relativně 1,2 %), když se v pátek odpoledne obchodovala poblíž 24,80 CZK/EUR. Zhruba ve stejném rozsahu posílily tento týden rovněž maďarský forint (k hladině 375 HUF/EUR) a polský zlotý (k hladině 4,70 PLN/EUR).

PSALI JSME:
Region se uklidnil, euro posiluje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.