
Každoročně odpočítáváme dny do letní dovolené, a tak někdy v přívalu radosti a zběsilého balení zapomeneme na to nejdůležitější. Chránit svou pokožku před nebezpečným UVB zářením, které stojí v pozadí vzniku rakoviny kůže. Slunce je sice pro člověka důležitým zdrojem vitaminu D, ale pokud neumíme sluneční paprsky správně „zkrotit“, stane se z naší dovolené nezapomenutelný přešlap.
- Chránit kůži oděvem (záleží na typu vlákna, barvě – tmavá chrání více)
- Chránit zrak slunečními brýlemi s UVA i UVB filtrem
- Nosit pokrývku hlavy
- Pít dostatečné množství tekutin
- Neslunit se mezi 11–14 hodinou
- Půl hodiny před sluněním použít opalovací krém a nanést jej ve dvou vrstvách
- Při pobytu u moře aplikovat SPF 50+
Jak se nespálit?
Důležitým pravidlem je aplikace ochranného krému se správným ochranným faktorem.
Řada z nás ještě žije v zažitém mýtu, že do našich podmínek bohatě stačí ochranný faktor SPF 8–20.
To však v dnešní době už dávno neplatí. Zvláště lidé fototypu I a II (lidé se světlou kůží, rezavými nebo světlými vlasy) by v našich podnebných podmínkách měli používat přípravek s ochranným faktorem minimálně 25.
Při sportu, nadměrném pocení a slunění se doporučuje sáhnout i po faktoru 30 nebo 50+. Riskovat a experimentovat s pokožkou se nevyplatí.
„Nejlépe je nakupovat opalovací přípravky od ověřených dermatokosmetických firem v lékárnách. Vždy se podívejme, zda přípravek chrání proti UVB i UVA typu záření. Ideálně se řídíme piktogramy na obalech. Při výběru správného opalovacího přípravku záleží na fototypu, tedy typu pokožky a její reakci na sluneční záření,“ radí jak si správně vybrat opalovací přípravek MUDr. Veronika Vlachová Flášarová, dermatoložka z Kožní ambulance v Brně.
Opalování s rozumem
Pokud přece jen chcete na slunci pobývat, je vhodné mít dostatečně a správně aplikované opalovací krémy, mít s sebou dostatečné množství tekutin a ideálně i vhodnou pokrývku hlavy. A pochopitelně platí, že v případě, kdy na sobě zaregistrujete první známky „červenání“ kůže, je třeba se bez otálení přemístit do stínu. Aplikací dalšího množství opalovacích přípravků už nic nezachráníte.
Je třeba myslet i na to, že opalování musí probíhat s rozumem. Pokud jste celé jaro a léto prožili zavření ve „stínu“ v práci nebo ve škole, neměli byste se na dovolené snažit vše rychle dohnat a na první pokus se opalovat celé hodiny.
„Platí, že méně je někdy více. I na sluneční paprsky je třeba naši kůži zvykat postupně a ne ji hned napoprvé vystavit přívalu slunce. Není nic horšího než si hned první den dovolené způsobit nepříjemné a mnohdy bolestivé obtíže a pak po zbylé dny trpět nebo mít naordinovaný sluneční půst,“ uvádí Ing. Roman Dvořák, ředitel kosmetické značky For Life & Madaga.
Oleje, krémy nebo spreje?
Chránit se před slunečním zářením je nezbytné, jak si ale vybrat z nepřeberné palety opalovacích krémů, sprejů, olejů, gelů či jiných přípravků? Texturu opalovacího přípravku vybírejte podle typu kůže. Na suchou kůži použijte mastnější, hutnější krém či olej, na smíšenou mléko a na mastnou například u pacientů s akné speciální nemastné gely. Samozřejmě při pobytu u vody je nejlepší aplikovat voděodolné přípravky. Ale i ty je nutné mezi pobyty ve vodě opakovaně nanášet.
Obecně platí, že vyšší faktor chrání naši pokožku lépe než faktory nižší. Výše ochranného faktoru vlastně znamená délku prodloužení bezpečného pobytu na slunci a také vyšší obsah UV filtru. Celkově je vhodné aplikovat vyšší faktory. Určitě tím bráníme projevům karcinogeneze způsobené UV zářením, jako jsou nádory kůže – basaliom, spinaliom či maligní melanom. Mimo jiné tímto kůži chráníme i proti vráskám, pigmentovým skvrnám a dalším projevům stárnutí způsobeným UV zářením.
„Naopak ale krémy s vysokým deklarovaným ochranným faktorem např. 70 nebo i 100 příliš nedoporučujeme, poněvadž skutečná měřitelná hodnota se pohybuje do SPF 50, nad tento údaj se míra ochrany zvyšuje minimálně. Navíc by se údaje typu 100% ochrana neměly na etiketách používat,“ varuje před reklamními taháky Dvořák.