Trumpova čtyři léta v Bílém domě prospěla ruskému dluhu

Názor
Dosavadní prezidentování Donalda Trumpa dnes prochází hlavní zatěžkávací zkouškou: Bude znovuzvolen, či ne? Průzkumy se přiklánějí k záporné odpovědi. Co však víme jistě je, jak se Trumpova už takřka čtyři léta v Bílém domě promítla v ekonomice a na finančních trzích. Například Wall Streetu tato čtyři léta nepochybně svědčila.
Trumpova čtyři léta v Bílém domě prospěla ruskému dluhu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Trump sám se na tom podílel ovšem jen zčásti, zejména svými daňovými škrty. Pozitivní roli vedle nich sehrálo také prostředí nízkých úrokových sazeb a boom technologických společností. Nutno však říci, že v nízkých úrocích má Trump své prsty. Byl to on, kdo svého času provozoval twitterovou politiku nátlaku na americkou centrální banku, aby ta své základní úrokové sazby snižovala.

Ne že by Trump uspíval hned touto přímo cestou, přece jenom, centrální banky vyspělého světa nade vše ctí svoji nezávislost na politice; nemohou bez ní účinně provádět měnovou politiku. Jenže Trumpovy tweety vyvolávaly očekávání u burziánů a investorů, prostě na trzích, a tato očekávání už centrální banka do svých modelů pro stanovování úroku zahrnuje.

Ústřední ukazatel amerických akcií, index Standard & Poor’s 500, během Trumpova dosavadního prezidentování celkově zhodnotil o 65 procent. Pro srovnání, ústřední index evropských akcií STOXX 600 vynesl za stejnou dobu investorům celkově jen 14 procent.

PSALI JSME:
Jak americké volby zamíchají strukturou akciových portfolií

Co je to však proti vzestupu trhu NASDAQ, který se zaměřuje zejména na technologické akciové tituly. Tento trh během Trumpova pobývání v Bílém domě vzrostla o závratných o 110 procent. Přitom nejproslulejší technologické tituly, skryté za akronymem FAANG, si polepšily hned o 285 procent.

Technologickým titulům ale dost nahrála sama doba, která se spíše jen souhrou okolností „potkala“ s dobou Trumpova prezidentování. To už spíše než Trump pomohl Facebooku, Amazonu, Applu, Netflixu a Googlu (resp. jeho mateřské společnosti Alphabet) k závratnému růstu koronavirus, který uspíšil přechod z off-line do on-line světa.

Pohled na vývoj akciových ukazatelů ovšem nenaznačuje, že by Trump uspěl ve svém nejdůležitějším střetu. V konfrontaci s Čínou. Klíčový ukazatel čínských akcií, MSCI China, povyrostl během Trumpova prezidentování o stejných 65 procent jako zmíněný americký index Standard & Poor’s 500. To vypadá spíše na remízu.

PSALI JSME:
Číňané houfně nakupují domácí akcie

Čínským akciím pomohl boom jejích vlastních technologických titulů a také mohutná podpora ekonomiky v podání Pekingu, který jejím prostřednictvím tlumil nepříznivý dopad Trumpových cel. Obchodní válka dvou nejsilnějších světových ekonomik však rozhodně nekončí, jen ji nyní upozaďuje pandemie.

Trumpova léta v Bílém domě ovšem svědčila ruskému dluhu. Ruské dluhopisy denominované v dolarech zhodnotily během jeho působení v Bílém domě o velice solidních 33 procent. To je více než zhodnocení čítající bezmála 20 procent, které za stejnou dobu vykázaly americké nebo německé dluhopisy.

Moskvě se tak nadstandardně snížily náklady na obsluhu dluhu. A to navzdory sankcím, které na ni Západ uvaluje, a navzdory prošetřování a spekulacím ohledně jejího vměšování se do amerického prezidentského klání před čtyřmi lety, z nějž jako vítěz vzešel Trump.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ruskému rublu škodí zvyšující se Bidenova šance v klání o Bílý dům

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciím roste konkurence v podobě dluhopisů

Hlavní světové trhy po většinu února utěšeně rostly, byť poslední dny začínají lehce přešlapovat na místě. Optimismu nahrává klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění covid-19 v USA rychle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru