Tržby IKEA meziročně vzrostly o 5,6 procenta

Společnost Ingka Group ve čtvrtek oznámila maloobchodní tržby IKEA za finanční rok 2022 (září 2021 – srpen 2022) ve výši 39,5 miliardy eur, což je nárůst o 5,6 procenta ve srovnání s předchozím rokem (37,4 miliardy eur ve finančním roce 2021).
IKEA v Česku očekává nárůst tržeb o 22 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

A to navzdory bezprecedentním výzvám způsobeným tragickou válkou na Ukrajině, narušením dodavatelského řetězce a pokračujícím dopadem pandemie, uvedla firma v tiskové zprávě. Auditované výsledky IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko za finanční rok 2022 budou k dispozici v lednu 2023.

Ve výjimečném roce, kdy geopolitické a ekonomické výzvy přetvářely globální ekonomickou krajinu, se společnost Ingka Group zaměřila na vizi IKEA: Vytvářet lepší každodenní život pro mnoho lidí.

Jakmile vypukla válka na Ukrajině, omezila společnost své podnikání v Rusku a společně se svými partnery, jako je UNHCR a Červený kříž, poskytovala věcné dary, podporovala pracovní místa a zařizovala ubytování pro uprchlíky po celé Evropě.

Jako uznání mimořádného úsilí svých více než 170 000 zaměstnanců vyplatila společnost dodatečně 110 milionů eur v rámci finanční odměny. Svým zaměstnancům také poskytla nejvyšší roční příspěvek do jejich individuálních penzijních fondů.

„Poslední rok nás prověřil jako nikdy předtím – jako firmu, jako lídry i jako lidi. A tuto výzvu jsme zvládli – dosáhli jsme solidního výkonu v narušeném prostředí, dělali jsme těžká rozhodnutí, a přitom měli stále na zřeteli potřeby a sny mnoha lidí,“ řekl Jesper Brodin, generální ředitel Ingka Group.

Společnost oznámila investici ve výši tří miliard eur do své expanze a přivítala nové zákazníky v prvních městských obchodních domech v Londýně, Stockholmu, Torontu a Bombaji a také v dlouho očekávaném obchodním domě v Nice a na dalších 47 místech.

Společnost Ingka Group i nadále přispívá k cíli IKEA stát se klimaticky pozitivní tím, že do roku 2030 zredukuje více emisí skleníkových plynů, než vyprodukuje celkový hodnotový řetězec IKEA, a to zároveň s rozvojem podnikání IKEA.

V rámci iniciativy ve výši 6,5 miliardy eur, která má přispět k omezení nárůstu globální teploty, urychlila společnost své investice do větrných a solárních projektů v Německu, Španělsku, Švédsku a Polsku.

Kromě toho, že dále rozšířila své postupy odpovědného hospodaření v lesích, zakoupila pozemky na Novém Zélandu a Floridě, kde vysadí nové lesy a zajistí zvýšenou biologickou rozmanitost.

Společnost Inter IKEA Systems, která je vlastníkem konceptu IKEA a celosvětovým poskytovatelem licence IKEA, rovněž oznámila celkové maloobchodní tržby IKEA, a to ve výši 44,6 miliard eur u všech 12 skupin franšízových společností.

„Do našich obchodních domů zavítaly čtyři miliony návštěvníků, což je více, než v předchozím roce. Každý pátý zákazník u nás nakoupil on-line,“ komentoval očekávané finanční výsledky David McCabe, generální ředitel IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko, s tím, že v Česku očekává nárůst tržeb o 22 procent.

„V souladu s našimi hodnotami jsme zároveň pomáhali těm, kteří naši pomoc nejvíce potřebovali – lidem, kteří ztratili domov a uprchli z Ukrajiny. Věnovali jsme jim vybavení v hodnotě téměř jednoho milionu eur na zařízení ubytování a dětských skupin,“ infomoval McCabe.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB