Tuzemská ekonomika postupně zrychluje díky spotřebě

Podle v úterý zveřejněného předběžného statistického odhadu česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla mezičtvrtletně o 0,5 procenta a meziročně se její tempo zvýšilo z předchozích 0,2 na 0,4 procenta.
Tento týden zveřejněná předběžná statistická čísla mírně překračují odhad trhu. Zatím jde o předběžné výsledky, které se budou postupně upravovat. Ilustrační foto: ČSÚ

I když neznáme přesnou strukturu hrubého domácího produktu (HDP), dá se předpokládat, že motorem ekonomiky je domácí poptávka, zejména pak spotřeba domácností. Po opadnutí inflační vlny se zlepšuje reálná finanční situace domácností, které díky tomu mohou více nakupovat.

V předchozích inflačních letech brzdou ekonomiky to byla právě spotřeba domácností, proč se naše hospodářství zatím nevrátilo na startovací předpandemickou úroveň. S poklesem inflace se však časy mění a spotřeba bude hlavním tahounem ekonomiky po celý letošní rok.

Spotřeba se sice ještě letos nevrátí na předcovidovou úroveň, protože vzhledem k předchozímu propadu na to bude potřebovat možná dva až tři roky. Letošní brzdou naší ekonomiky nejspíš bude zahraniční poptávka, zejména v důsledku slabého růstu v Německu.

Ostatně na výkonu tuzemského exportně orientovaného průmyslu – mimo automotive – je tento negativní trend už delší dobu vidět.

Tento týden zveřejněná předběžná statistická čísla mírně překračují odhad trhu, avšak jde zatím o předběžné výsledky, které se budou postupně upravovat s tím, jak budou postupně dobíhat výsledky z jednotlivých sektorů a odvětví a ekonomiky.

Detailnější pohled na vývoj českého hospodářství v prvním čtvrtletí se dozvíme na konci května, kdy bude zveřejněna struktura nabídkové a poptávkové strany ekonomiky.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB