Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Názor
Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, přičemž rostla důvěra jak podnikatelů, tak i spotřebitelů.
Růst domácí poptávky, který jde ruku v ruce s růstem důvěry spotřebitelů, je jedním ze zásadních faktorů nastartování české ekonomiky v letošním roce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důvěra podnikatelů vzrostla o 2,6 bodu na hodnotu 95,6. Ve srovnání s loňským dubnem je však podnikatelský indikátor důvěry na nižší úrovni. Firmy totiž stále silně limituje nedostatečná poptávka.

Například v průmyslu považuje za hlavní bariéru růstu nedostatečnou poptávku téměř 42 procent firem, což je nejvíce od druhého čtvrtletí 2020. K problémům v dodavatelských řetězcích se navíc přidaly potíže s lodní dopravou v Rudém moři. Pro české firmy je velkým problémem i chřadnoucí německé hospodářství, s nímž je řada z nich úzce provázaná.

Výrazně lepší nálada je mezi spotřebiteli. Důvěra spotřebitelů se v dubnu zvýšila již počtvrté v řadě. Indikátor důvěry vzrostl o 3,9 bodu na hodnotu 103,8. V meziročním srovnání je důvěra spotřebitelů vyšší. Například podíl respondentů očekávajících zhoršení ekonomické situace v České republice se snižuje již čtyři měsíce po sobě.

PSALI JSME:
Česko by mohlo zvládnout kýžené „měkké přistání“

Klesají i obavy domácností z růstu nezaměstnanosti. Obavy z růstu cen jsou mezi českými spotřebiteli nejnižší od prosince roku 2009. Růst optimismu spotřebitelů je pro českou ekonomiku důležitý. Loni citelně chyběl a promítalo se to do malé ochoty spotřebitelů nakupovat.

Růst domácí poptávky, který jde ruku v ruce s růstem důvěry spotřebitelů, je přitom jedním ze zásadních faktorů nastartování české ekonomiky v letošním roce. Podle všeho již spotřeba domácností nabírá na síle. Potvrdily to únorové tržby v maloobchodě, které již potřetí po sobě meziročně vzrostly, když se zvýšily o 1,6 procenta.

V únoru se zvýšily i tržby za potraviny, a to meziročně o 1,1 procenta. Až do letošního ledna tyto tržby dvacet měsíců klesaly. To vše svědčí o pozvolnému restartu spotřebitelské poptávky. I díky ní by mohly vyjít odhady růstu hrubého domácího produktu (HDP) v letošním roce. Ministerstvo financí předpokládá, že HDP poroste o 1,4 procenta a Česká národní banka odhaduje růst o 0,6 procenta.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nálada v české ekonomice na vzestupu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.