Tuzemská ekonomika se vyhnula recesi

Názor
Podle předběžného odhadu statistického úřadu česká ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně klesla o 0,2 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí však už vykázala růst o růst o 0,2 procenta, a to především díky zahraniční poptávce a oživující se spotřebě tuzemských domácností.
Za celý loňský rok česká ekonomika vykázala propad o 0,4 procenta, což je nejhorší výsledek za poslední tři roky. V jistém smyslu je loňský hospodářský propad daní za vysoké ceny energií. Ilustrační foto: Pixabay.com

Po předchozích slabých výsledcích jsou tato předběžná čísla nadějným signálem, že se situace v české ekonomice začíná obracet k lepšímu, a to především díky ústupu inflace. Ten bude navíc v úvodu letošního roku ještě razantnější, na což by měla domácí poptávka reagovat opět pozitivně.

Na druhou stranu stále platí, že se česká ekonomika jako jediná ještě nevrátila na předcovidovou úroveň, ke které ji chybí necelé 1,5 procenta. Zda se jí to podaří letos, je stále velmi nejisté. Tato mezera vznikla především v důsledku bezprecedentního propadu spotřeby domácností, respektive klesající kupní síly, která se bude obnovovat jen postupně.

PSALI JSME:
Potvrzeno. Ekonomika loni klesla, letos analytici očekávají obrat

Za celý loňský rok česká ekonomika vykázala propad o 0,4 procenta, což je nejhorší výsledek za poslední tři roky. Jeho hlavní příčinou byla nepochybně vysoká inflace. V jistém smyslu je loňský hospodářský propad daní za vysoké ceny energií.

Ty se propsaly do všech stránek ekonomického života a vynutily si masivní přizpůsobení této nové realitě. Za to, že to nedopadlo ještě hůře, vděčí české hospodářství především automobilovému průmyslu, který v loňském roce zaznamenal výrazný nárůst výroby i exportu.

PSALI JSME:
Rok 2023 byl špatný. Statistici potvrdili recesi. Letošek bude lepší

Zatímco na domácí poptávku se česká ekonomika už bude moci v letošním roce docela spolehnout, hlavní nejistotou zůstane vývoj v zahraničí. Signály přicházející z německé podnikové sféry nejsou stále ještě příliš povzbudivé, a tak lze rovněž jako v českém případě jen čekat na pozitivní obrat nálady spotřebitelů, který časem povede ke zvýšení nových objednávek.

Stále je třeba mít na paměti, že jde o předběžný odhad tuzemských statistiků zveřejněný bez dalších podrobností o struktuře nabídkové a poptávkové straně ekonomiky. Podrobnější upřesněná data přijdou na řadu až zhruba za měsíc.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mírný optimismus firem z konce roku je pryč

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý blábol….Fabriky končí a nebo se stěhují za levnější energií….To není vyhnutí se recesi!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Český průmysl zpět v depresi

Podle indexu nákupních manažerů v českém průmyslu (PMI) zveřejněného v tomto týdnu, se situace v dubnu v tomto našem největším odvětví opět zhoršila. Ani v březnu to nebyla žádná hitparáda, protože byl PMI hluboko …

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Které banky sponzorují Rusko?

Britský list Financial Times před několika dny přinesl informaci, že velké evropské banky, které navzdory sankcím …