Mírný optimismus firem z konce roku je pryč

Názor
Ještě před koncem roku bylo vidět, jak se především v průmyslu objevovaly známky optimismu, pokud jde o očekávaný růst výroby, exportu a celkové finanční situace. První letošní průzkum důvěry však ukazuje, že bez nových zakázek se tento optimismus pomalu a jistě vytrácí.
Nárůst optimismu v rámci tuzemských firem v lednu zaznamenalo pouze stavebnictví. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hlavní překážkou růstu průmyslu je nedostatečná poptávka, kterou pociťuje stále více firem. Ochladnutí nálad v průmyslu je pak hlavním důvodem, proč došlo v lednu ke zhoršení podnikatelské důvěry u nás.

Optimismem na začátku roku příliš nehýří ani firmy v oblasti obchodu a služeb. Zvlášť u služeb je to vcelku paradoxní výsledek, protože ty si na nedostatečnou poptávku téměř vůbec nestěžují. Přes 40 procent firem dokonce uvádí, že nemají žádné překážky k růstu, poptávka limituje ani ne pětinu podnikatelů působících ve službách.

Nárůst optimismu v rámci firem v lednu zaznamenalo pouze stavebnictví. Podnikatelé v tomto odvětví věří v růst výroby v dalších měsících a za hlavní překážku jejich rozvoje považují nedostatek zaměstnanců, nikoliv nedostatečné zakázky jako je tomu v průmyslu. Chybějící zaměstnanci zde trápí třetinu firem, poptávka ani ne pětinu.

PSALI JSME:
No nového roku vstoupila tuzemská ekonomika s obavami

Za pozitivní z prvního letošního průzkumu lze považovat pokles inflačních očekávání v průmyslu i ve službách. Horší jsou už očekávání ohledně zaměstnanosti. V průmyslu a ve službách to vypadá na další propouštění, pouze ve stavebnictví se pracovníci budou hledat.

Celkově jsou lednové výsledky průzkumu důvěry vlastně korekcí prosincového optimismu, který se ve světle reality ukázal jako předčasný. Situace se jen těžko bude měnit, dokud nebudou přicházet nové zakázky z domova i ze zahraničí.

Pozitivním impulsem pro letošní rok bude propad inflace a zlepšená důvěra spotřebitelů, avšak jejich efekty budou přicházet jen postupně. Začátek roku tak zatím není ve znamení nějakého prudkého odrazu ode dna.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
U domácností převládly obavy a nejistoty ohledně dalšího vývoje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB