
Trochu optimismu v případě listopadu přinesly pouze nové průmyslové zakázky, jež vzrostly meziročně o 0,2 procenta, což představovalo první meziroční růst nových zakázek v průmyslu od loňského dubna.
Průmyslová výroba v listopadu meziročně klesla o 2,7 procenta, když trh očekával pokles o 1,5 procenta. Sezónně očištěná data hlásí pro loňský listopad meziměsíční pokles průmyslové výroby o 1,4 procenta a v tomto ohledu se nepodařilo navázat na příznivý říjnový výsledek, jenž hlásil meziměsíční nárůst výroby o 2,8 procenta.
Ve druhém pololetí 2023 vykázal meziměsíční nárůst průmyslové výroby pouze říjen: Ostatní měsíce, tedy celé třetí čtvrtletí – a nyní také listopad – byly ve znamení meziměsíčního poklesu výroby. Ve zpracovatelském průmyslu klesla výroba v listopadu meziročně o dvě procenta.
Silný meziroční růst výroby hlásí odvětví základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků, o 13,1 procenta. Výroba elektrických zařízení si meziročně připsala šest procent, výroba motorových vozidel vzrostla o 2,1 procenta.
Stále ale platí konstatování, že většina odvětví zpracovatelského průmyslu i nadále hlásí meziroční pokles výroby, v několika případech dvouciferný. Průzkumy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) již od června 2022 naznačují pokles aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu.
Pokračující pokles aktivity ve zpracovatelském průmyslu byl patrný i v PMI průzkumu za loňský prosinec, přičemž dle prosincového průzkumu se zrychlila míra poklesu výroby i nových objednávek v tuzemském zpracovatelském sektoru.
Nové objednávky v tuzemském zpracovatelském průmyslu v listopadu dle tento týden zveřejněných oficiálních údajů meziročně vzrostly o 0,2 procenta, když růst vykázaly exportní zakázky, o 0,8 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 0,9 procenta. Jde o první, byť slabý, meziroční růst nových zakázek v tuzemském průmyslu od loňského dubna.
Růst nových objednávek hlásí farmaceutický průmysl, výroba oděvů, elektrických zařízení a motorových vozidel. Nárůst objednávek o více než 23 procent hlásí výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde jsou ovšem výrazné výkyvy obvyklé v důsledku větších jednorázových zakázek.
Tuzemská průmyslová výroba v listopadu překvapila nepříznivě a nepodařilo se navázat na solidní výsledek, vykázaný v říjnu. Dobrou zprávou jsou náznaky oživení růstu nových zakázek, jež hlásí oficiální statistika za listopad. Zároveň ale platí, že průzkumy PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl i nadále vykreslují spíše negativní signály.
Cesta k obnovení trvalejšího růstu v tuzemském průmyslu bude zřejmě pozvolná, přesto ale pro letošní rok očekáváme alespoň mírné obnovení růstu jak tuzemského průmyslu, tak české ekonomiky jako celku.
Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)