Výsledky českého průmyslu za listopad přinesly zklamání

Názor
Česká průmyslová produkce se opět dostala do útlumu, když v listopadu meziročně reálně klesla o 2,7 procenta. Náš odhad, stejně jako mediánový odhad analytiků, počítal s lepším výsledkem. Slabý výsledek pak potvrzuje i meziměsíční srovnání, kdy proti říjnu poklesla průmyslová produkce o 1,4 procenta.
Česká průmyslová produkce se opět dostala do útlumu, když loni v listopadu meziročně klesla o 2,7 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Co se týká meziročního srovnání, v souladu s naším odhadem působila pozitivně výroba motorových vozidel, byť růst pouze o dvě procenta zaostal za předběžnými čísly přicházejícími z výroby. Do celkového výsledku tak automotive přidal jen zhruba 0,5 procentního bodu.

To nestačilo na vykompenzování většiny sektorů nacházející se v červených číslech a slabším výsledkem překvapil zejména sektor výroby strojů a zařízení. Meziročně zde produkce poklesla o téměř 14 procenta.

PSALI JSME:
Přebytek zahraničního obchodu ČR je nejvyšší za tři roky, průmysl se ale propadá nečekaně hluboko

Během několika měsíců se tak ze stabilního „doručovatele“ kladných příspěvků stal sektor s nejvyšším záporným příspěvkem (-1,1 p.b.) do celkového výsledku. Stabilním problémem pak zůstávají více energeticky náročné sektory, které často zůstávají v meziročním poklesu až o 20 procenta.

Zatímco výsledek průmyslové produkce nabízí negativní pohled, určitý optimismus lze nalézt ve statistice nových zakázek. Poprvé od jara 2023 se hodnota (v běžných cenách, pozn. aut.) přehoupla do černých čísel, kdy meziročně vzrostla o 0,2 procenta.

Pozitivním faktorem se zdá být zejména vnější oživení, kdy zakázky ze zahraniční rostly o 0,8 procenta, zatímco tuzemské zakázky setrvaly v červených číslech (-0,9 %). Pozitivně zde působil zejména růst zakázek v automotive (+5,5 %).

PSALI JSME:
Naději pro český průmysl střídá opětovný pesimismus

Z pohledu trhu práce potvrzují výsledky v průmyslu informace nastíněné v indexu nákupních manažerů (PMI), kdy slabší poptávka přispívá k poklesu zaměstnanosti. Počet evidovaných zaměstnanců se během listopadu meziročně snížil o 2,3 procenta. Vyšší srovnávací základna u mezd z roku 2022 pak výrazně zpomalila meziroční růst, a to na 4,3 procenta.

Po nadějném výsledku z října přinesl listopad zklamání, které takřka s jistotou znamená, že za celý rok 2023 průmyslová produkce vykáže pokles na úrovni -0,5 procenta až mínus jedno procento. Pro rok 2024 očekáváme postupné oživení, meziročním tempem o zhruba 2,5 procenta.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kondice českého průmyslu se zhoršuje nepřetržitě už přes půldruhého roku

Zavřít reklamu ×
  1. To se dalo čekat.Výroba náročná na spotřebu energie jako sklárny a hutě budou končit. Elektrické auta se budou vozit z Číny nebo vyrábět v obrovské fabrice v Maďarsku. Tady moc nezůstane. Už nebudou potřeba ani ty sklady,kterých máme jako máku…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři na „psí knížku“ nejsou zákonnými dědici

Poradna
Je to jenom formalita, protože papír na to, že se máme rádi, nepotřebujeme. Opravdu? Možná to platí v romantických představách, ale v reálném životě je to jinak. Při úmrtí partnera zůstává ten druhý v rizikovém postavení, protože pokud není sepsána závěť, dědí se podle tzv. dědických tříd. A pozůstalý partner, který nepotřeboval papírovou formalitu, může např. přijít o střechu nad hlavou.