Průmysl vstupuje do nového roku v útlumu

Názor
Pád českého průmyslu pokračoval i v závěru loňského roku. Průmyslová produkce se v listopadu meziročně snížila o 2,7 procenta. Měsíc před tím – v říjnu – sice průmyslová výroba po tříměsíčním propadu meziročně rostla o 1,9 procenta –, ale jen díky výrobě automobilů, zatímco většina ostatních odvětví klesala.
Klíčem k růstu českého průmyslu, a tedy i celé ekonomiky, by mohlo být nastartování spotřeby domácností, které mají enormní úspory. Ilustrační foto: Depositphotos.com

S problémy se dlouhodobě potýká řada klíčových odvětví, například strojírenství. Nešlo tedy o změnu dlouhodobého trendu útlumu českého průmyslu, což potvrdil i listopadový pokles. Za problémy české ekonomiky stojí dlouhodobě utlumená domácí poptávka, kterou zatím nenastartovala ani polevující inflace.

Oslabená domácí poptávka se ostatně promítla i do zhoršení údajů o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím čtvrtletí. Ještě v prosincovém odhadu Český statistický úřad počítal s meziročním poklesem o 0,7 procenta, ale ve zpřesněných údajích z počátku ledna již statistikové mluví o meziročním propadu české ekonomiky v loňském třetím čtvrtletí o 0,8 procenta.

PSALI JSME:
Výsledky českého průmyslu za listopad přinesly zklamání

Jediným údajem, který se vymyká z dlouhé řady klesajících indikátorů českého průmyslu, byla v listopadu hodnota nových zakázek, která se před tím propadala půl roku v řadě. V listopadu 2023 však hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 0,2 procenta, a to díky růstu zahraničních zakázek o 0,8 procenta. Domácí nové zakázky však dále klesly o 0,9 procenta.

Za růstem zakázek stojí uzavření dlouhodobých objednávek například na kolejová vozidla, k němuž došlo ještě před závěrem loňského roku. O tom, že nejde o zásadní obrat v trendu nových zakázek, svědčí i stále chmurnější nálada manažerů průmyslových firem.

Index nákupních manažerů (PMI) v prosinci totiž zrychlil pokles a dostal se na hodnotu 41,8 bodu, zatímco o měsíc dříve to bylo 43,2 bodu. Pokles svých očekávání dávají manažeři do souvislosti právě s propadem objednávek. Hranici 50 bodů indikuje přitom recesi sektoru. V tomto pásmu poklesu je PMI již 19 měsíců v řadě. Český průmysl tak vstoupil do nového roku v útlumu.

PSALI JSME:
Přebytek zahraničního obchodu ČR je nejvyšší za tři roky, průmysl se ale propadá nečekaně hluboko

Většina českých průmyslových odvětví postižena také ochabující poptávkou ze zahraničí. Například klíčový exportní německý trh se potýká s dlouhodobou recesí. Německé podniky podobně jako naše přiškrcuje kombinace vysokých cen energií, slabé zahraniční poptávky a problémů s financováním. Německá průmyslová výroba v říjnu zaznamenala již pátý měsíční pokles v řadě.

Pro růst českého průmyslu, a tedy i celé ekonomiky, bude tedy rozhodující, jak se nám podaří oživit a podpořit domácí poptávku. Klíčem by mohlo být nastartování spotřeby domácností, které mají enormní úspory; míra jejich úspor se ve třetím čtvrtletí mezikvartálně zvýšila na 18,7 procenta, přičemž v době před pandemií a válečným konfliktem na Ukrajině se pohybovala kolem 10 procent.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dokud nenaskočí Německo…

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB