Průmysl vstupuje do nového roku v útlumu

Pád českého průmyslu pokračoval i v závěru loňského roku. Průmyslová produkce se v listopadu meziročně snížila o 2,7 procenta. Měsíc před tím – v říjnu – sice průmyslová výroba po tříměsíčním propadu meziročně rostla o 1,9 procenta –, ale jen díky výrobě automobilů, zatímco většina ostatních odvětví klesala.
Klíčem k růstu českého průmyslu, a tedy i celé ekonomiky, by mohlo být nastartování spotřeby domácností, které mají enormní úspory. Ilustrační foto: Depositphotos.com

S problémy se dlouhodobě potýká řada klíčových odvětví, například strojírenství. Nešlo tedy o změnu dlouhodobého trendu útlumu českého průmyslu, což potvrdil i listopadový pokles. Za problémy české ekonomiky stojí dlouhodobě utlumená domácí poptávka, kterou zatím nenastartovala ani polevující inflace.

Oslabená domácí poptávka se ostatně promítla i do zhoršení údajů o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím čtvrtletí. Ještě v prosincovém odhadu Český statistický úřad počítal s meziročním poklesem o 0,7 procenta, ale ve zpřesněných údajích z počátku ledna již statistikové mluví o meziročním propadu české ekonomiky v loňském třetím čtvrtletí o 0,8 procenta.

Jediným údajem, který se vymyká z dlouhé řady klesajících indikátorů českého průmyslu, byla v listopadu hodnota nových zakázek, která se před tím propadala půl roku v řadě. V listopadu 2023 však hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 0,2 procenta, a to díky růstu zahraničních zakázek o 0,8 procenta. Domácí nové zakázky však dále klesly o 0,9 procenta.

Za růstem zakázek stojí uzavření dlouhodobých objednávek například na kolejová vozidla, k němuž došlo ještě před závěrem loňského roku. O tom, že nejde o zásadní obrat v trendu nových zakázek, svědčí i stále chmurnější nálada manažerů průmyslových firem.

Index nákupních manažerů (PMI) v prosinci totiž zrychlil pokles a dostal se na hodnotu 41,8 bodu, zatímco o měsíc dříve to bylo 43,2 bodu. Pokles svých očekávání dávají manažeři do souvislosti právě s propadem objednávek. Hranici 50 bodů indikuje přitom recesi sektoru. V tomto pásmu poklesu je PMI již 19 měsíců v řadě. Český průmysl tak vstoupil do nového roku v útlumu.

Většina českých průmyslových odvětví postižena také ochabující poptávkou ze zahraničí. Například klíčový exportní německý trh se potýká s dlouhodobou recesí. Německé podniky podobně jako naše přiškrcuje kombinace vysokých cen energií, slabé zahraniční poptávky a problémů s financováním. Německá průmyslová výroba v říjnu zaznamenala již pátý měsíční pokles v řadě.

Pro růst českého průmyslu, a tedy i celé ekonomiky, bude tedy rozhodující, jak se nám podaří oživit a podpořit domácí poptávku. Klíčem by mohlo být nastartování spotřeby domácností, které mají enormní úspory; míra jejich úspor se ve třetím čtvrtletí mezikvartálně zvýšila na 18,7 procenta, přičemž v době před pandemií a válečným konfliktem na Ukrajině se pohybovala kolem 10 procent.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Ceny energií likvidují domácnosti i průmysl. Pětikolka to nechápe…..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB