Tuzemská průmyslová výroba v listopadu nepříznivě překvapila. Až na farmaceutický průmysl

Tuzemský průmysl v listopadu nenavázal na příznivý říjnový výsledek – listopad hlásí meziměsíční pokles průmyslové výroby o 1,4 procenta a meziroční pokles o 2,7 procenta, což je horší výsledek, než se čekalo. Slabý výkon byl patrný i u zpracovatelského průmyslu, kde výroba klesla meziměsíčně o 1,5 procenta a meziročně o dvě procenta.
Většina odvětví tuzemského zpracovatelského průmyslu i nadále hlásí meziroční pokles výroby, v několika případech dvouciferný. Silný meziroční růst výroby ale ohlásilo odvětví základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků. Ilustrační foto: Pixabay.com

Trochu optimismu v případě listopadu přinesly pouze nové průmyslové zakázky, jež vzrostly meziročně o 0,2 procenta, což představovalo první meziroční růst nových zakázek v průmyslu od loňského dubna.

Průmyslová výroba v listopadu meziročně klesla o 2,7 procenta, když trh očekával pokles o 1,5 procenta. Sezónně očištěná data hlásí pro loňský listopad meziměsíční pokles průmyslové výroby o 1,4 procenta a v tomto ohledu se nepodařilo navázat na příznivý říjnový výsledek, jenž hlásil meziměsíční nárůst výroby o 2,8 procenta.

Ve druhém pololetí 2023 vykázal meziměsíční nárůst průmyslové výroby pouze říjen: Ostatní měsíce, tedy celé třetí čtvrtletí – a nyní také listopad – byly ve znamení meziměsíčního poklesu výroby. Ve zpracovatelském průmyslu klesla výroba v listopadu meziročně o dvě procenta.

Silný meziroční růst výroby hlásí odvětví základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků, o 13,1 procenta. Výroba elektrických zařízení si meziročně připsala šest procent, výroba motorových vozidel vzrostla o 2,1 procenta.

Stále ale platí konstatování, že většina odvětví zpracovatelského průmyslu i nadále hlásí meziroční pokles výroby, v několika případech dvouciferný. Průzkumy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) již od června 2022 naznačují pokles aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu.

Pokračující pokles aktivity ve zpracovatelském průmyslu byl patrný i v PMI průzkumu za loňský prosinec, přičemž dle prosincového průzkumu se zrychlila míra poklesu výroby i nových objednávek v tuzemském zpracovatelském sektoru.

Nové objednávky v tuzemském zpracovatelském průmyslu v listopadu dle tento týden zveřejněných oficiálních údajů meziročně vzrostly o 0,2 procenta, když růst vykázaly exportní zakázky, o 0,8 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 0,9 procenta. Jde o první, byť slabý, meziroční růst nových zakázek v tuzemském průmyslu od loňského dubna.

Růst nových objednávek hlásí farmaceutický průmysl, výroba oděvů, elektrických zařízení a motorových vozidel. Nárůst objednávek o více než 23 procent hlásí výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde jsou ovšem výrazné výkyvy obvyklé v důsledku větších jednorázových zakázek.

Tuzemská průmyslová výroba v listopadu překvapila nepříznivě a nepodařilo se navázat na solidní výsledek, vykázaný v říjnu. Dobrou zprávou jsou náznaky oživení růstu nových zakázek, jež hlásí oficiální statistika za listopad. Zároveň ale platí, že průzkumy PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl i nadále vykreslují spíše negativní signály.

Cesta k obnovení trvalejšího růstu v tuzemském průmyslu bude zřejmě pozvolná, přesto ale pro letošní rok očekáváme alespoň mírné obnovení růstu jak tuzemského průmyslu, tak české ekonomiky jako celku.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Ekonomika tady v ČR bude klesat a klesat. Stavebnictví nebude mít pro koho stavět a nové auta jsou okrajovou záležitostí(starší jsou kvalitnější a brzo bude stejně nutné kupovat elektro)….Jediná možnost je zbrojní výroba.Ta bude mít do budoucna potenciál. Taky výroba elektřiny(tam je problém z čeho vyrábět,leda jaderná což je velmi drahá záležitost)…

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB