Tuzemské domácnosti nadále budují značný finanční polštář

Názor
Český statistický úřad v pátek zveřejnil třetí odhad hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Ten potvrdil, že ekonomika v tomto čtvrtletí mezikvartálně poklesla o 0,4 procenta a že ve druhé polovině loňského roku si tak prošla mělkou recesí.
Domácnosti nadále budují značný finanční polštář, který by měl společně se zlepšující se spotřebitelskou důvěrou přispívat k postupnému oživení spotřeby domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V meziročním srovnání pak došlo pro čtvrtý kvartál roku 2022 k mírné revizi z 0,2 na 0,3 procenta. Celkově tak tuzemská ekonomika v minulém roce vzrostla o 2,5 procenta.

Společně se zpřesněným odhadem byly publikovány i sektorové národní účty. Ty ukázaly, že míra zisku nefinančních podniků poté, co v předešlých třech čtvrtletích rostla, v závěrečném čtvrtletí loňského roku stagnovala na 46,9 procenta, což bylo mírně pod dlouhodobým historickým průměrem (48,4 %).

Stále však zůstává výrazně nad průměrem EU, kde dosahuje zhruba 40 procent. Meziročně pak byla vyšší o 2,4 procentního bodu, a to i přes růst vstupních a mzdových nákladů. Mzdové náklady byly meziročně vyšší o 8,8 procenta.

PSALI JSME:
Nové údaje o HDP nepřekvapily. Recese v ekonomice přetrvává

Míra investic nefinančních podniků klesla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,4 procentního bodu, meziročně byla vyšší o jeden procentní bod.

Reálné peněžní a nepeněžní příjmy domácností ve čtvrtém čtvrtletí mezikvartálně klesly o 1,2 procenta, meziročně o 6,3 procenta. Domácnosti zároveň snížily svoji reálnou spotřebu na obyvatele, která meziročně klesla o 7,1 procenta a mezikvartálně o 4,1 procenta. Výsledkem vyššího poklesu spotřeby než příjmů byl nárůst míry úspor.

Ta dosáhla 21,7 procenta a byla tak nejvyšší od prvního kvartálu 2021. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím byla vyšší o 5,5 bodu. Domácnosti tedy nadále budují značný finanční polštář, který by měl společně se zlepšující se spotřebitelskou důvěrou přispívat k postupnému oživení spotřeby domácností. Ekonomika by se tak v letošním roce měla vrátit k růstu.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Reálná spotřeba na obyvatele se meziročně propadla o sedm procent

Zavřít reklamu ×
  1. Přesně tak! Šetřím co se dá,kupuji jen to nejnutnější. Vždyť pětidemolice bude vládnout ještě 3 ROKY!!!

    • To vám nepomuže . Společnost se rozdělila na bohatší a ty chudší . Ti chudší samozřejmě musí zaplatit více na povinných platbach a tedy mají nižší částky k utrácení . No a ty bohatší více nespotřebují (více chleba nesní) . No a tedy nečekejme rust ekonomiky . Jdeme cestou japonska (vysokých životních nákladu – drahoty) , kdy sice vyděláváte hodně , ale vše spojené z živobytím bude extrémě drahé .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB