Reálná spotřeba na obyvatele se meziročně propadla o sedm procent

Analýza
Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí potvrdily mezičtvrtletní pokles hrubého domácího produktu (HDP) na úrovni 0,4 procenta, meziroční růst HDP byl ovšem mírně navýšen z původně uváděných 0,2 na 0,3 procenta. Díky tomu byl revidován růst HDP za celý rok 2022 z původně uváděných 2,4 na 2,5 procenta.
Na straně domácností byla podle ČSÚ patrná nejistota a obavy z dalšího vývoje: Pokles spotřeby byl výraznější, než pokles příjmů, což znamená, že domácnosti v závěrečném čtvrtletí loňského roky navýšily sklon k úsporám. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Základní obrázek situace v české ekonomice se ale po aktuálním zpřesnění údajů o HDP nemění: V meziročním vyjádření výrazně klesá spotřeba domácností, která je hlavním tahounem meziročního poklesu HDP. V závěrečném čtvrtletí 2022 měly k meziročnímu výkonu HDP negativní příspěvek také zásoby.

Kladný příspěvek k meziročnímu růstu HDP měly naopak investiční výdaje, zahraniční obchod a také růst vládní spotřeby. Na spotřebitele i nadále nepříznivě dopadala vysoká inflace, která vede k propadu jejich reálných příjmů, což ústí do poklesu spotřeby domácností jak v meziročním, tak v mezičtvrtletním vyjádření.

Celoroční růst HDP v roce 2022 činil 2,5 procenta, tahounem růstu byly investiční výdaje firem (hrubá tvorba fixního kapitálu, pozn. aut.), vývoj zásob a v menší míře také spotřeba vlády.

Čisté exporty měly na celoroční růst HDP zhruba neutrální vliv, vliv spotřeby domácností byl negativní s tím, jak se v celoročním vyjádření propadla o 0,9 procenta. Pro letošní rok očekávám mírný celoroční růst HDP v oblasti 0,3 procenta.

PSALI JSME:
Nové údaje o HDP nepřekvapily. Recese v ekonomice přetrvává

Klíčovou součástí tento týden zveřejněných údajů za loňské závěrečné čtvrtletí jsou statistiky sektorových účtů, jež popisují situaci domácností a firem z pohledu jejich příjmů, výdajů a úspor. V případě domácností pokračuje pokles reálných příjmů, což v situaci vysoké inflace není překvapivé a spotřeba domácnostní následně klesá.

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na jednoho obyvatele v loňském závěrečném čtvrtletí klesl meziročně o 6,3 procenta a v mezičtvrtletním vyjádření ztratil 1,2 procenta. Reálná spotřeba na obyvatele se meziročně propadla o sedm procent, mezičtvrtletní pokles reálné spotřeby činil 4,1 procenta.

Na straně domácností byla patrná nejistota a obavy z dalšího vývoje: Pokles spotřeby byl výraznější, než pokles příjmů, což znamená, že domácnosti v závěrečném čtvrtletí navýšily sklon k úsporám. Míra úspor v celkovém důsledku vzrostla meziročně o 1,5 procentního bodu, mezičtvrtletně vyskočila dokonce o 5,5 procentní bodu a šlo o druhý mezičtvrtletní nárůst míry úspor v řadě.

Celkově míra úspor domácností v loňském závěrečném čtvrtletí činila dle sezónně očištěných údajů 21,7 procenta: Z pohledu jednotlivých čtvrtletí šlo o nejvyšší úroveň od počátku roku 2021 a z historického pohledu má tento ukazatel prostor pro další pokles.

PSALI JSME:
Většina domácností zvládá energetickou krizi lépe, než čekala

Domácnosti si v rámci nejistot ohledně dalšího vývoje inflace a své finanční situace vytvářely určitý polštář v podobě vyšší finanční rezervy. Obavy z dalšího vývoje cen energií ale v posledních měsících klesly a do nejbližších čtvrtletí lze proto očekávat spíše pokles míry úspor domácností.

To by na straně spotřeby mělo domácnostem pomoci se alespoň částečně vypořádat s vyšší inflací, která v letošním prvním pololetí i nadále povede k poklesu reálných příjmů.

Na straně nefinančních podniků v loňském závěrečném čtvrtletí míra zisku meziročně stagnovala na úrovni 46,9 procenta. Podnikům se v průměru již nedařilo dále zvyšovat ziskové marže. Z pohledu krocení v ekonomice by to byla dobrá zpráva, neboť by šlo o náznak, že strana poptávky již nechce akceptovat další výrazné nárůsty cen.

Míra investic nefinančních podniků v závěrečném čtvrtletí klesla z 29,3 na 28,9 procenta. V situaci, kdy dochází k ochlazení celkového výkony české ekonomiky vyjádřeno ukazatelem HDP, není míra poklesu investic nefinančních podniků překvapivá a tato tendence proto možná pokračovala i na počátku letošního roku.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Češi v lednu opět vylepšili rekord ve spoření

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB