Tuzemské lázně mohou počítat s ještě větším náporem než dosud

V řadě tuzemských lázní nyní bude ještě větší nával než doposud. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž včera informovalo, že z Bruselu získalo „posvěcení“ – neboli takzvanou notifikaci – pro svůj program státem hrazených poukázek na lázeňský pobyt. Tento program se jmenuje „COVID – Lázně“.
Tuzemské lázně mohou počítat s ještě větším náporem než dosud. Foto: Pixabay.com

Mnohá lázeňská zařízení dosud vyčkávala, zda ministerstvo notifikaci obdrží. Nyní, když se tak stalo, padá současný limit 200 tisíc eur, neboli zhruba 5,2 milionu korun. To byla doposud maximální částka, kterou mohl stát podpořit jedno konkrétní lázeňské zařízení. Nyní – díky získané notifikaci – se tato částka zvyšuje na 800 tisíc eur čili na více než 20 milionů korun. Jakékoli lázeňské zařízení v ČR tak nyní může získat čtyřnásobek dosavadní maximální možné státní podpory.

V praxi to znamená, že stát lázeňským zařízením proplatí až čtyřnásobek dosavadního maximálního množství poukazů programu „COVID – Lázně“. Tyto poukazy mají hodnotu 4000 Kč. Návštěvník lázní má na poukaz nárok, pokud v daném lázeňském zařízení stráví alespoň šest nocí a zaplatí si alespoň pět procedur. Pokud tak učiní, z celkové útraty za pobyt si 4000 Kč odečte a lázním tyto peníze místo něj uhradí stát, tedy daňový poplatník.

Každý daňový poplatník v ČR tedy přispívá na dovolenou v lázních svým některým spoluobčanům.  A to konkrétně těm, kteří si na webu ministerstva pro místní rozvoj vygenerovali poukaz a následně jej uplatnili.

PSALI JSME:
Sanitka není taxík a lázně bez tlustých kuřáků

Zatím si lidé vygenerovali zhruba 122 tisíc poukázek. To odpovídá sumě 488 milionů korun. Zmíněná notifikace umožňuje, aby byly tyto poukázky – a navíc dalších zhruba 128 tisíc takových – proplaceny.

Ministerstvo pro místní rozvoj vyčlenilo na program poukazů miliardu korun, takže je připraveno proplatit 250 tisíc poukazů. Na tuto miliardu se tedy bude svým některým spoluobčanům skládat každý daňový poplatník.

Přitom zdaleka ne všechna lázeňská zařízení takovou podporu potřebují. Mnohá by byla kapacitně naplněna i bez existence programu „COVID – Lázně“. Některá z dalších lázeňských zařízení, která kapacitu ještě měla, pozastavila z důvodu uvedeného vyčkávání příjem poukazů. Nyní lze tedy čekat obnovenou zesílenou vlnu zájmu o pobyt v tuzemských lázeňských zařízeních.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Západní Čechy: Lázeňské království

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru