Maďarská centrální banka klíčovou sazbu nezměnila

Názor
Maďarská centrální banka v úterý v souladu s očekáváními ponechala základní úrokovou sazbu beze změny. Ta tak zůstává na 13 procentech a změn nedoznala ani jednodenní depozitní sazba.
Maďarská centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu beze změny. Foto: Egrian – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6671350

Jediné, co centrální banka změnila je O/N sazba (horní hranice pásma úrokových sazeb, pozn. aut.), kterou snížila z 25 procent na 20,5 procenta. To však již v předstihu indikoval viceguvernér Virag. Maďarský forint tak reagoval jen nepatrným posílením (o 0,15 % pod 375,50 EUR/HUF).

Jak celková, tak i jádrová inflace se přitom v Maďarsku podle posledních dat za březen drží v meziročním vyjádření nad 25 procenty. Zatímco ta celková má již pravděpodobně vrchol za sebou, jádrová inflace ještě v březnu mírně zrychlila.

Základní úroková sazba podle nás zůstane do konce roku beze změny, jejich první snížení čekáme až v prvním čtvrtletí příštího roku. Jednodenní depozitní sazba by se ale mohla snížit již letos v květnu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka bude měnovou politiku utahovat více a déle

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky budou díky ČNB o něco dostupnější

Dobrá zpráva pro zájemce o vlastní bydlení přišla ze čtvrtečního zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB). Ta zrušila s platností od 1. července jeden z limitujících požadavků na žadatele o hypotéku, …

Evropská inflace konečně na ústupu

Po dubnovém chvilkovém nárůstu se v květnu inflace v eurozóně začala opět snižovat. Z původních sedmi procent poklesla na 6,1 procenta a byla tak nejnižší za posledních 15 měsíců.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB