Stále slabší výsledky tuzemských služeb

Názor
Vedle dat z maloobchodu statistický úřad v pondělí zveřejnil i květnové výsledky odvětví služeb, které optimismu rozhodně nepřidávají.
V rámci cestovního ruchu je vidět pokračující oživení v letecké dopravě, která si vede výrazně lépe než loni. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V květnu se reálné tržby v tuzemských službách snížily meziměsíčně o 0,1 procenta, meziročně však byly nižší o 3,7 procenta. Výrazný útlum přitom postihuje především dopravu a skladování, což je vlastně odrazem už zmíněného slabého průmyslu, stavebnictví i utlumené domácí poptávky.

S nižšími reálnými výnosy se však musí vypořádávat i realitní trh, leasing nebo restaurace. Celá HORECA na tom ve srovnání s loňským rokem není na první pohled nijak zvlášť zle, ovšem nelze přehlédnout, že je stále ještě hodně daleko od úrovní, na které byla zvyklá ještě v roce 2019. Reálně jsou tržby v restauracích o 18 procenta níže, v hotelech dokonce o 28 procenta, nicméně z pohledu trendu vypadají poslední měsíce jako stagnace.

PSALI JSME:
Tržby v maloobchodu mírně rostly, ve službách naopak nepatrně klesly

Na těchto službách – jako zbytných výdajích – se dál šetří, i když v turisticky atraktivních lokalitách to na první pohled nemusí být až tak vidět. V rámci cestovního ruchu je nicméně vidět pokračující oživení v letecké dopravě, která si vede výrazně lépe než loni, nicméně i tak je stále asi 12 procenta pod úrovní konce roku 2019.

Květnové výsledky služeb jsou spíše zklamáním, zvlášť v kontextu předchozích dat z průmyslu a stavebnictví, která rovněž nebyla nijak přesvědčivá. Prozatím se tak ukazuje, že tolik očekávaný restart ekonomiky se prozatím opozdí a české hospodářství se proto ani v letošním roce nejspíše nedostane na výchozí úroveň roku 2019.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nepřesvědčivá dubnová čísla ze služeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zhoršené výsledky české ekonomiky

Podle zpřesněných údajů statistického úřadu česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala, na místo původně uváděného růstu o 0,1 procenta. Současně v meziročním srovnání propadla o 0,6 procenta, zatímco původně …

Ropa se řítí k hranici 100 dolarů za barel

Ceny pohonných hmot v Česku dále stoupají, zejména pak nafta. Ve středu se litr motorové nafty prodával průměrně celorepublikově už za 40,43 koruny, vyplývá z čerstvě zveřejněných údajů společnosti CCS.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB