Tuzemský průmysl se v dubnu propadl

Tuzemská průmyslová výroba vykázala v dubnu výrazný meziroční propad, tahounem poklesu zůstává výroba motorových vozidel. Nové zakázky si udržely kladný meziroční růst, ten ale v porovnání s předchozími měsíci dále zpomalil a navíc platí konstatování, že růst hodnoty nových zakázek je tažen růstem cen, spíše než růstem skutečného objemu.
Výroba motorových vozidel zůstává ve výrazném meziročním poklesu, kdy se projevují jak problémy s nedostatky potřebných dílů, tak statistický efekt poměrně vysoké meziroční srovnávací základny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výhled tuzemského průmyslu do nejbližších měsíců není příliš optimistický, neboť průzkumy signalizují nepříznivý vývoj nových zakázek. Průmyslová výroba v dubnu v neočištěném vyjádření meziročně klesla o 6,4 procenta, zatímco finanční trh očekával v průměru pokles o 1,6 procenta. Údaj očištěný o kalendářní vlivy hlásí meziroční pokles průmyslové výroby o 3,8 procenta.

Data očištěná o kalendářní vlivy ukazují smíšený vývoj: Výroba v řadě odvětví zpracovatelského průmyslu rostla, což platí například o výrobě nábytku, oděvů, strojů a zařízení jinde nezařazených anebo o potravinářském průmyslu.

Výroba motorových vozidel ovšem zůstává ve výrazném meziročním poklesu, kde se projevují jak problémy s nedostatky potřebných dílů, tak statistický efekt poměrně vysoké meziroční srovnávací základny. K meziročnímu poklesu se vrátila výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, což bylo způsobeno vysokou srovnávací základnou: Loni v dubnu byla vysoká spotřeba plynu v souvislosti s mimořádně chladným počasím.

Dubnová data sice hlásí pokračující růst nových zakázek v tuzemském průmyslu, meziročně o 3,1 procenta, přičemž tahounem byly nové tuzemské zakázky s růstem o 4,6 procenta. Meziroční růst nových zakázek byl ale nejslabší od loňského října a růst hodnoty zakázek je tažen prudkým nárůstem cen spíše než zvýšením reálného objemu.

Průzkumy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) z tuzemského zpracovatelského průmyslu naznačují, že se situace na straně nových zakázek zhoršuje, což jinými slovy znamená, že se celková situace v tuzemském průmyslu v nejbližších měsících může zlepšit jen těžko.

Válka na Ukrajině, komplikace v průmyslových dodávkách a růst nákladů jsou faktory, jež dopadají na průmysl napříč Evropou. Situace v tuzemském průmyslu se v dubnu zhoršila více, než se čekalo: Finanční trh počítal s poklesem výroby, zveřejněný propad je ale poměrně výrazný.

Průzkumy ze zpracovatelského průmyslu napříč Evropou navíc naznačují, že v květnu v řadě zemí klesly nové objednávky, přičemž v případě tuzemského průmyslu šlo dle průzkumu PMI o třetí pokles objednávek v řadě.

V pondělí zveřejněný pokračující růst hodnoty nových zakázek v tuzemském průmyslu je třeba vnímat optikou výrazného růstu cen, spíše než růstu skutečného objemu zakázek. Navíc je zřejmé, že i takto zveřejněný nominální růst nových zakázek jasně zpomaluje.

Jak data z průmyslu, tak nepříznivý vliv vysoké inflace na sentiment spotřebitelů podporují předpoklad, že ve druhém čtvrtletí vykáže česká ekonomika mezikvartální pokles hrubého domácího produktu (HDP). Dubnová data z tuzemského průmyslu lze vnímat coby nepříznivou zprávu pro českou korunu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena