Tuzemskému průmyslu pomalu dochází dech…

Názor
… alespoň tak to vypadá z indexu nákupních manažerů (PMI) za Českou republiku zveřejněného ve čtvrtek. PMI sice stále zůstává nad hranicí 50 bodů (konkrétně 52,3, pozn. aut.), avšak vzhledem k jeho snížení oproti předchozím měsícům naznačuje další zpomalování tempa výrobní aktivity.
Průzkum Evropské komise už v pondělí snížení zakázek potvrdil téměř ve všech významných oborech tuzemského průmyslu, včetně toho automobilového. Ilustrační foto: Škoda Auto

Prostor k růstu našeho největšího odvětví stále limituje nedostatek surovin a komponent a s ním spojený problém nefunkční mezinárodní logistiky ovlivňující tolik oblíbený just-in-time přístup velkých společností, ke kterým se přidal bezprecedentní nárůst nákladů.

Zvyšující se náklady jsou stále větším problémem, který se průmyslové firmy snaží přenášet na své zákazníky. Že se to částečně daří, potvrzuje dosavadní vývoj výrobních cen, nicméně tlak rostoucích cen energií posiluje inflační tendence i do budoucna. Vzhledem k subdodavatelské pozici tuzemského průmyslu se tato situace nejspíše negativně propíše i do finančních výsledků tuzemského průmyslu.

Očekávané zpomalování výroby vyplývá i z vývoje nových zakázek. Tvrdá data za březen už vlastně přesně toto přesně naznačovala. Tehdy sice objednávky vykazovaly ještě nárůst, avšak byl spíše inflační, než reálný.

PSALI JSME:
Solidní start do nového roku vystřídá útlum. Domácnosti dál omezují svoji spotřebu

Ve čtvrtek zveřejněný květnový průzkum už dokonce hovoří o poklesu a stornech. Není to ovšem nic až tak překvapivého, když se podíváme na průzkum Evropské komise, který už v pondělí snížení zakázek potvrdil téměř ve všech významných oborech tuzemského průmyslu, včetně toho automobilového.

Průmysl ještě v prvním čtvrtletí výrazně přispěl k dobrým výsledkům ekonomiky, avšak s ohledem na zhoršující se situaci bude jeho pozitivní vliv rychle slábnout. Je to vidět nejenom na zmíněných zakázkách, ale i na očekávaném vývoji zaměstnanosti. Firmy totiž začínají být stále skeptičtější, nejenom pokud jde o růst výroby, ale i v případě nabírání dalších pracovníků.

Na druhou stranu ani čtvrteční ani pondělní průzkum rozhodně nenaznačuje tvrdé „přistání“, jaké jsme viděli třeba po americké finanční krizi. V každém případě průmysl se bude dál muset vypořádávat s prudkou inflací (extrémně drahými energiemi), logistikou a nejistotou pramenící z důsledků války na východě.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.