V květnu nové zakázky klesaly již třetí měsíc v řadě

Názor
Tuzemský index nákupních manažerů (PMI) se v květnu propadl na nejnižší úroveň od října 2020, a to z dubnových 54,4 bodu na 52,3 bodu. Výroba vzrostla pouze mírně, špatnou zprávou je, že nové zakázky klesaly již třetí měsíc v řadě.
Vyhlídky českého průmyslu zhoršují nestabilní nebo nedostačené subdodávky a obavy z dalšího vývoje spojeného s Ukrajinou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na zákazníky dopadá dramatický růst cen, a tak svoje objednávky redukují. To se pak odráží i ve vývoji zaměstnanosti, jejíž zvýšení bylo nejmenší od loňského října. Složka výstupu se v květnu udržela nad padesátkou (50,4 bodu), ve srovnání s minulým měsícem však byla nižší.

Podle průzkumu výstup brzdí jak slabší poptávka, tak už i v některých případech storna zakázek, kdy zákazníci nejsou schopni vzhledem k výši cen platit. Problémem zůstává i nedostatek surovin. Klesl i zájem ze zákazníků ze zahraničí. I v květnu docházelo k výraznému zdražování vstupů, které se firmy snažily přenášet na koncové zákazníky.

Dle vývoje nových objednávek se však zdá, že schopnost přenášet vysoké ceny vstupů do koncových cen naráží na svůj strop. Lze tak očekávat, že drahé vstupy již začnou ukrajovat ze ziskových marží firem. Vyhlídky českého průmyslu zhoršují nestabilní nebo nedostačené subdodávky a obavy z dalšího vývoje spojeného s Ukrajinou.

PSALI JSME:
Tuzemskému průmyslu pomalu dochází dech…

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Indexy PMI v Evropě zklamaly

Předběžná data červnových PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) aktivity v průmyslu i ve službách ve velkých evropských zemích včetně Německa i eurozónu jako celek zklamala. Celkové indexy se tak přiblížily …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O dovolenou aspoň pět týdnů ročně žádá stále více zaměstnanců

Analýza
I když nejpopulárnějšími zaměstnaneckými benefity zůstávají finanční bonusy či prémie, stále větší oblibu si mezi Čechy získává dovolená pět týdnů i více. Napříč obory ji chce již více než 90 procent pracovníků. Vyplývá to z nového průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který má redakce FAEI.cz k dispozici.