Týden na akciových trzích: Akciové indexy ztrácely

Analýza
Inflace je vysoká a dále zrychluje. Překvapila, a to jak v USA, tak u nás. Centrální banky na to budou muset reagovat a sazby porostou.  Situace je však se jmenováním třech „holubic“ do bankovní rady České národní banky (ČNB) nejistá, což jen zvyšuje očekávání razantnějšího růstu sazeb na dalším zasedání ještě „staré“ bankovní rady v červnu.
Titulům na pražské burze se v pátek až na Kofolu nevedlo. Nejhůře dopadla Erste se ztrátou 5,67 procenta. Ilustrační foto: FAEI.cz

Evropská centrální banka (ECB) sice ve čtvrtek sazby ještě nezvedla, ale potvrdila ukončení nákupu aktiv v červnu s výhledem na zahájení utahování měnové politiky již na červencovém zasedání. Pro akciové trhy tedy ne moc povzbudivá situace.

Americký trh

Hlavní index S&P500 za první čtyři dny tohoto týdne odepsal 2,21 procenta (4 017,82 bodu). V pátek otevíral, ostatně jak naznačily evropské trhy, v hlubokém mínusu. S&P500 hned po zahájení pátečního obchodování padal o 1,5 procenta pod magickou úroveň čtyř tisíc a dále oslaboval. Dosavadní ztráta nakumulovaná od začátku týdne se tak jistě prohloubí a mohla by být k mínus pěti procentům.

Evropské akciové trhy

V pátek nebyl na evropské burzy vůbec pěkný pohled. Vysoké ztráty zaznamenaly prakticky všechny indexy. Většinou odepisovaly mezi dvěma až třemi procenty, ale výjimkou nebyly hodnoty k mínus pěti procentům.

STOXX Europe 600 posiloval pouze v pondělí, ostatní dny ztrácel. V pátek krátce před koncem obchodování odepisoval 2,64 procenta (422,93 b.). Za celý týden bude výkon podobný jako u amerického kolegy k mínus čtyřem procentům.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Evropské i americké burzy slušně v plusu, Praha naopak ztratila

Pražská burza

Ani pražské burze se v pátek nevedlo lépe. Index PX odevzdal 2,21 procenta (1 315,29 b.). Posílit se podařilo jen Kofole (+0,67 %, 299 Kč). To bylo vše, ostatní tituly spadly do červeného teritoria.

Nejhůře dopadla Erste se ztrátou 5,67 procenta (685 Kč). Nevedlo se ani Komerční bance (-2,50 %, 702 Kč). A slabší chvilku si vybral i ČEZ (-2,22 %, 1 189 Kč), který ostatní dny v týdnu posiloval, když investoři pravděpodobně realizovali rychlé zisky dosažené v posledních dnech.

Během tohoto týdne pražský index PX oslabil jen o 1,11 procenta (1 315,29 b.). Ve srovnání s ostatními, kteří spadli podstatně hlouběji, to je vlastně slušný výkon. Za celý týden doslova zářil ČEZ. Posílil o 3,93 procenta (1 189 Kč), když celý týden rostl a v pátek došlo k vybírání zisků. Připomínáme, že jsme na ČEZ vydali nové doporučení a cílovou cenu.

Slušně se předvedla Moneta a s růstem 2,47 procenta (78,80 Kč) se stala druhým a posledním titulem, který tento týden dokázal uzavřít v plusu. Masivní pokles zaznamenala beze zpráv Erste (-7,61 %, 685 Kč). Následovala Komerční banka (-3,97 %, 702 Kč) a pojišťovna VIG (-2,80 %, 555 Kč). Vůbec nejhůře na tom byla Pilulka s poklesem o 12,82 procenta (1 020 Kč) za velmi nízké likvidity.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: ČEZ za týden vyskočil o 13,88 procenta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?