Týden na akciových trzích: ČEZ za týden vyskočil o 13,88 procenta

Analýza
Z makrodat byly důležité ceny průmyslových výrobců v Německu a u nás. Dopadly výrazně nad odhady. To jsou samozřejmě silné proinflační tlaky, které se s největší pravděpodobností projeví i ve spotřebitelských cenách.
ČEZ za týden vyskočil o 13,88 procenta. Je to letité maximum, které jsme viděli naposledy v krizovém roce 2008. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z Evropské centrální banky (ECB) zazněly jestřábí komentáře. To, že se na červencovém zasedání budou zvyšovat sazby, je prakticky jisté. Otázkou je, o kolik. Bude to jen o 25 bazických bodů? Pro akciové trhy ne moc povzbudivá debata.

Americký trh

Hlavní index S&P500 se sice na začátku týdne vyšplhal nad hranici čtyř tisíc bodů, ve středu a čtvrtek se ale ponořil opět pod ni. Za první čtyři dny tohoto týdne index odepsal 3,06 procenta (3 900,79 bodu) ze své hodnoty.

V pátek otevřel v plusu a krátce po zahájení seance rostla o 0,27 procenta (3 911,31 b.). Zmírní se tím ztráta nakumulovaná od začátku týdne. Magická úroveň čtyř tisíc bodů ale zůstane nad jeho síly. Za celý týden zaznamená ztrátu necelá tři procenta. Bude to již sedmý (!) týdenní pokles v řadě.

Evropské akciové trhy

Evropský index STOXX Europe 600 v pátek krátce před koncem obchodování velmi slušně rostl a posiloval o 1,28 procenta (433,48 b.). Za celý týden se jeho hodnota prakticky nezměnila.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha pokulhávala za Evropou, Amerika prohlubuje ztráty

Pražská burza

Polovina akcií na pražské burze v pátek posílila. Index PX celý den rostl, ale v závěru obchodování veškeré páteční zisky ztratil a uzavřel lehce pod nulou (-0,04 %, 1 343,69 b.). Nedokázal tak bohužel držet krok s ostatními evropskými parkety, které na tom byly lépe (přidaly asi procento, pozn. aut.).

Opět hrál první housle ČEZ a story o vytěsnění minorit. Cena jeho akcií dnes vyskočila o 3,99 procenta na 1 173 korun. beze zpráv si polepšily i Pilulka (+0,84 %, 1 200 Kč) a Philip Morris ČR (+0,80 %, 17 700 Kč). Komerční banka (-3,77 %, 726,50 Kč), Erste (-1,73 %, 728 Kč) a Kofola (-1,00 %, 297 Kč) s Monetou (-1,00 %, 79 Kč) v pátek skončily vzadu.

Týdenní výkon

Pražská burza každý den v tomto týdnu rostla jen v pátek, kdy na konci obchodní seance skokově oslabila a skončila na červené nule. A to i ve dnech, kdy ostatní evropské i americké burzy výrazněji ztrácely.

Zásluhu na tom má polostátní energetická firma ČEZ respektive informace o možném rozdělení společnosti (politici říkají restrukturalizace). Z pohledu akcionářů jde primárně o to, že by se mohly vykupovat minoritní podíly.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Závěr týdne byl tragický. Doslova a všude

A právě vytěsnění minoritních akcionářů je ta zásadní zpráva. ČEZ za týden vyskočil o 13,88 procenta (1 173 Kč). Netřeba dodávat, že je to letité maximum (ne daleko od historické rekordní ceny), které jsme viděli naposledy v krizovém roce 2008.

A teď ke zbytku: Hlavní index burzy PX si za celý tento týden připsal vysokých 3,61 procenta (1 343,69 b.). Pilulka se po pádu v předchozím týdnu dostala zpět a znamenalo to růst o 28,34 procenta (1 200 Kč). A za zmínku stojí také Erste, která se ziskem 4,33 % (728 Kč) umazala aspoň část poklesu minulých týdnů.

Mezi odpadlíky jsou tentokráte Avast (-3,34 %, 143,05 Kč), Moneta (-2,47 %, 79 Kč), Kofola (-1,66 %, 297 Kč), Komerční banka (-1,42 %, 726,50 Kč) a Colt CZ (-1,02 %, 581 Kč), kde možná byla vidět nervozita.

Doufáme, že výsledky v příštím týdnu potvrdí silnou poptávku a vysoký výhled dalšího rekordního roku. U Avastu připomínáme, že na současné úrovni nabízí prémii k nabídkové ceně Nortonu nevídaných 35 procent.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Indexy padaly na obou stranách Atlantiku, pražský nevyjímaje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Bitcoin se blíží dvouletému minimu

Krach kryptoburzy FTX vyvolal počátkem listopadu všeobecné obavy a cena bitcoinu dosáhla nového lokálního dna zhruba na 15 500 amerických dolarů (BTCUSD). To je pro bitcoin téměř dvouleté minimum. V následujících …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.