Týden na akciových trzích: Evropské i americké burzy slušně v plusu, Praha naopak ztratila

Analýza
Makrodata tento týden dopadla smíšeně. Spotřebitelská důvěra se u nás zhoršuje, v Německu je nízká. V USA naopak roste osobní spotřeba, což ukazuje na silnou poptávku.
Akcie společnosti Avast oslabují čtvrtý týden v řadě. Ilustrační foto: Avast

Zápisky Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) vyzněly holubičím dojmem s výhledem na růst sazeb na příštích dvou zasedáních o 50 bazických bodů na každém. V eurozóně, respektive Evropské centrální bance, to vypadá na červencové zvýšení o 25 bazických bodů a stejný krok se pak čeká v září.

Americký trh

Všechno jednou končí. Naštěstí (v tomto případě, pozn. aut.). Konečně se totiž podařilo přetrhnout řetěz sedmi! týdenních ztrát v řadě. Hlavní index S&P500 s ladností motýlího letu překonal opět hranici 4 000 bodů Za první čtyři dny tohoto týdne index přidal 4,01 procenta (4 057,84 b.).

V pátek otevíral v plusu a krátce po zahájení obchodování rostl o 1,63 procenta (4 124 b.). Tím se dále vylepší dosavadní týdenní výkon na asi +5,5 procenta.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha pokulhávala za Evropou, Amerika prohlubuje ztráty

Evropské akciové trhy

V pátek neznal evropský index STOXX Europe 600 jiný směr, než vzhůru, vlastně celý týden byl docela pozitivní, když ke korekci došlo jen v úterý, ostatní dny se cena zvyšovala. V pátek index rostlprakticky od začátku obchodování a krátce před koncem seance přidával 1,31 procenta (443,45 b.). Za celý týden to vypadá na růst o necelá tři procenta.

Pražská burza

Pražská burza pátek uzavřela na červené nule. Obchodovalo se v úzkém pásmu s poklesem na samém konci seance, který všechny denní zisky překlopil do ztráty. PX index skončil lehce slabší (-0,02 %, 1 310,33 b.). To kontrastuje s většinou evropských parketů, které na tom byly nesrovnatelně lépe.

Lídrem byly v pátek pojišťovna VIG, která potěšila investory ziskem 1,62 procenta (564 Kč). Komerční banka na rozdíl od ostatních bank, které se v Praze obchodují, posílila o 1,11 procenta (730 Kč). Kofola uhájila hranici 300 korun a přidala jedno procento (300 Kč). Posílit se ještě podařilo společnosti Philip Morris ČR (+0,11 %, 17 820 Kč).

Na druhém konci nejvíce zaostávaly akcie Monety (-1,02 %, 78 Kč). Jen o něco mále lépe se vedlo Erste (-0,69 %, 718 Kč) a ČEZu (-0,46 %, 1 085 Kč). Avast ztratil beze zpráv 0,73 procenta (141,90 Kč).

Týdenní výkon

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Závěr týdne byl tragický. Doslova a všude

Zatímco ostatní evropské burzy i indexy na druhém břehu Atlantiku slušně posilovaly, pražská burza se choulila oslabená na chvostu. Index PX oslaboval zejména na začátku týdne. Tam, kde ostatní rostly, PX naopak padal. A když už se podařilo skončit v plusu, zisky proti ostatním byly nicotné. Hlavní index PX za celý týden ztratil 2,48 procenta (1 310,33 b.).

Tentokrát je nutné vyzdvihnout výkon společnosti Colt CZ (dříve Česká zbrojovka). Každý den posilovala a po kvartálním reportu cena výrazně vyskočila. Celkem si za týden vystřílela zisk 6,71 procenta (620 Kč).

Před čtvrtletními výsledky posilovala Kofola (+1,01 %, 300 Kč) a o téměř procento silnější skončil tento týden také Philip Morris ČR (+0,68 %, 17 820 Kč). Posílit se podařilo ještě Komerční bance (+0,48 %, 730 Kč). Ale to bylo bohužel vše, většina titulů za týden skončila v červeném teritoriu.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: ČEZ za týden vyskočil o 13,88 procenta

Po velkých ziscích v minulých dvou týdnech, kdy akcie ČEZu rostly na základě spekulací o možném vykoupení minoritních podílů, tentokrát investoři prodávali a část rychlých zisků realizovali.  ČEZ byl tento týden nejhorší a zaznamenal ztrátu 7,50 procenta (1 085 Kč).

Při malé likviditě odevzdala Pilulka 50 korun a v relativním srovnání to znamená pokles o 4,17 procenta (1 150 Kč). Pojišťovna VIG spadla na začátku týdne, kdy se začala obchodovat bez nároku na dividendu (1,25 EUR). Ke konci týdne se podařilo část ztrát smazat, ale celkem za týden oslabila o 1,91 procenta (564 Kč).

V pondělí se i akcie Erste Group začaly obchodovat bez práva na dividendu (1,60 EUR), ale dopad nebyl tak negativní jako u VIG. Erste lehce korigovala, ale až na konci týdne, celkem přišla o 1,37 procenta (718 Kč).

A ještě snad zmínka o Monetě (-1,27 %, 78 Kč), která se obchoduje pod cenou fúze (82 Kč) se skupinou Air Bank. Na závěr Avast. Akcie oslabují čtvrtý týden v řadě (-0,80 % mezitýdně, 141,90 Kč) a prémie k ceně nabízené společností Norton se zvýšila na 45 procent!

PSALI JSME:
Převzetí Avastu je historicky největší akvizicí původem české firmy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Má cenu investovat do Bitcoinu?

Den co den se na mě obracejí lidé s tím, kam mají investovat v době brutální inflace. Zatímco v minulosti uvažovali o akciích, dnes přemýšlejí o kryptoměnách. Akcie totiž padají, ale ne tak výrazně, jako krypto. …

„Santa rally“ je globální

Hodně se mluví o silném prosincovém sezónním výkonu indexu S&P 500, který však zůstává v pozadí kvůli obvykle silnějším výsledkům ve zbytku světa (viz graf níže, pozn., aut.). Naše analýza 15 světových akciových …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB