Týden na akciových trzích: Ani mohutné posilování v závěru týdne Praze nepomohlo

Analýza
Česká národní banka (ČNB) tento týden zvedla základní úrokovou sazbu o 125 bazických bodů na sedm procent. To bylo více méně v souladu s očekáváním. Makro data ve světě byla tentokráte z řad předstihových ukazatelů. Růst cen energetických komodit a riziko recese znamenaly, že indikátory sentimentu PMI (index průmyslových manažerů, pozn. red.) zklamaly, a to na obou stranách Atlantiku.
Většina titulů na pražské burze v pátek posílila. Nejlepší byl Avast se ziskem 1,31 procenta a ČEZ s 1,30 procenta Následovalo několik společností s růstem nad půl procenta: VIG, Komerční banka a Erste. Ilustrační foto: Avast

Americký trh

Za mořem měli investoři obchodování kratší o pondělní svátek. Hlavní index S&P500 za první tři dny obchodování (út-čt) předvedl slušný výkon a vyrostl o 3,29 procenta (3 795,73 b.). V pátek otevřel obchodní seanci o necelé procento v plusu a dále rychle rostl. Zisk zkráceného týdne by se tak mohl dostat snadno přes pět procent.

Evropské akciové trhy

Evropské akcie v pátek od začátku obchodování neznaly jiný směr než vzhůru. Index STOXX Europe 600 v pátek krátce před koncem obchodování rostl o 2,57 procenta (412,75 b.). Posiloval na začátku i na konci týdne, uprostřed však došlo ke korekci. Za celý týden to vypadá na zhodnocení o 2,36 procenta.

Pražská burza

V pátek to na pražské burze vypadalo docela dobře. Nicméně od rána to tak růžové nebylo. Index PX otevřel přes procento v mínusu, pak ale následoval ostatní evropské a po otevření také americké burzy a podařilo se mu ztráty úplně eliminovat. Nakonec uzavřel silnější o 0,75 procenta (1 288,22 b.).

PSALI JSME:
Akciové trhy mírně rostou, obavy z recese však nezmizely

Většina titulů posílila. Nejlepší byl Avast se ziskem 1,31 procenta (155 Kč) a ČEZ (+1,30 %, 1 173 Kč). Následovalo několik společností s růstem kolem půl procenta. VIG (+0,74 %, 544 Kč), Komerční banka (+0,58 %, 690 Kč) nebo Erste (+0,56 %, 645,20 Kč).

Zajímavé bylo obchodování s akciemi Monety. Od rána posilovala až o 0,64 procenta, pak se ke konci obchodování propadla na -0,39 procenta, aby okamžitě opět posílila a uzavřela pátek na +0,77 procenta (78,50 Kč). Mírně svou cenu korigoval Colt CZ (-0,17 %, 583 Kč), pravděpodobně v reakci na informace o možné regulaci zbraní v USA, což je nejdůležitější trh pro zbrojaře.

Týdenní výkon

Pražská burza se v týdenním hodnocení bohužel nemůže srovnávat s ostatními parkety. Index PX, i když v závěru páteční seance posiloval, za celý týden odepsal 0,19 procenta (1 288,22 b.). To je třetí týdenní ztráta v řadě.

Hvězdou se tentokrát stal Avast. Jeho akcie prakticky každý den posilovaly a týdenní účet se uzavřel na +8,51 procenta (155 Kč). Nicméně ve srovnání s hotovostní nabídkou Nortonu je jeho cena stále nižší asi o 25 procent a nabízí tak zajímavou prémii.

PSALI JSME:
Česká zbrojovka má za sebou rekordní rok

Komerční banka stojí na stříbrném stupínku. Přidala 3,14 procenta (690 Kč) a aspoň částečně korigovala pokles minulých týdnů. Moneta vzrostla o 1,82 procenta (78,50 Kč), Pilulka o 1,01 procenta (1 000 Kč) a Kofola o 0,34 procenta (295 Kč). To bylo z růstových akcií tento týden vše.

Erste Group odepsala za tento týden 3,99 procenta (645,20 Kč), mimochodem jde o třetí ztrátový týden v řadě. Pojišťovna VIG (-1,81 %, 544 Kč) odepsala necelá dvě procenta. ČEZ (-0,34%, 1 173 Kč) také neoslnil. Ministerstvo financí navrhuje vyplatit vyšší dividendu a premiér, respektive vláda chce vlastnit klíčové elektrárny. A to jsou bez diskusí právě aktiva ČEZu.

Pro akcie vesměs pozitivní zprávy, proč je tedy cena nižší? On ten nový návrh na výplatu dividendy je vyšší jen nepatrně, a zejména navrhované odsunutí její výplaty na listopad místo srpna vyvolává spíše otázky. A o plánech na vykoupení minorit z výrobní divize toho taky moc nevíme. Spíš nic, než moc, neznáme způsob ani načasování.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akcie ovládl medvěd. Jak dlouho mohou poklesy trvat?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Má cenu investovat do Bitcoinu?

Den co den se na mě obracejí lidé s tím, kam mají investovat v době brutální inflace. Zatímco v minulosti uvažovali o akciích, dnes přemýšlejí o kryptoměnách. Akcie totiž padají, ale ne tak výrazně, jako krypto. …

„Santa rally“ je globální

Hodně se mluví o silném prosincovém sezónním výkonu indexu S&P 500, který však zůstává v pozadí kvůli obvykle silnějším výsledkům ve zbytku světa (viz graf níže, pozn., aut.). Naše analýza 15 světových akciových …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …